• Mikołajki

          • Mikołajki, czyli dzień św. Mikołaja to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. Był także w naszej szkole.

          • Wybieramy patrona naszej szkoły

          • Jakiś czas temu się pojawił się w naszych głowach pomysł nadania imienia naszej szkole.

            Od początku roku podejmujemy niezbędne działania, które pozwolą na wyłonienie właściwej postaci.

            Jesienią, podczas zajęć z wychowawcami, uczniowie podawali propozycje kandydatów na patrona. Priorytetowym kryterium branym pod uwagę przy składaniu propozycji było nienaganne morale potencjalnego kandydata. Wybór patrona to poważna decyzja, dlatego wszyscy poważnie potraktowali tę sprawę. Pojawiło się mnóstwo propozycji, spośród których uczniowie wyłonili trzy postaci:

            Św. Jadwiga Królowa

            Janusz Korczak

            Danuta Siedzikówna, ps. Inka

            Od listopada wnikliwiej przyglądaliśmy się już tylko tym trzem postaciom, uczniowie wykonywali gazetki i w ramach zajęć z wychowawcami poznawali życiorysy kandydatów.

            Teraz nadszedł czas na sprawdzanie ich wiedzy.

            3 lutego w szkole odbył się apel, na którym przybliżono dokładnie postać św. Jadwigi - królowej.

            Następnie uczniowie wzięli udział w krótkim quizie sprawdzającym na ile znają sylwetkę kandydata. Okazało się, że większość z nich doskonale zna najważniejsze szczegóły z życia królowej Jadwigi.

            Liczymy, że sylwetki pozostałych kandydatów też nie będą im obce.

            W ostatecznym wyborze patrona szkoły weźmie udział cała społeczność szkolna, a więc uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice.

          • Andrzejki

          • Przypuszcza się, że genezy zabaw andrzejkowych można szukać w starożytnej Grecji. Na pogański charakter tej magicznej rozrywki nałożyła się tradycja chrześcijańska. W Europie zwyczaj tego typu wróżenia był znany w XII wieku, do Polski dotarł cztery wieki później. Pierwsza rodzima wzmianka literacka o tym zwyczaju pochodzi z XVI wieku z tekstu renesansowego poety i pisarza Marcina Bielskiego. Natomiast patron zabaw to święty Andrzej z Betsaidy, opiekun małżeństw oraz zakochanych.

          • Pasowanie na Przedszkolaka

          • 18 listopada  odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej. Przedszkolaki zaprezentowały przed rodzicami przygotowany występ artystyczny, po czym  złożyły przyrzeczenie i za sprawą pani dyrektor zostały oficjalnie pasowane na przedszkolaka.

          • Goście w naszej szkole (osoba anglojęzyczna) nauczycielka z RPA - Koleka Jajula i przedstawiciele @Tutlo.

          • Czwartek 17.11.2022 był niezapomnianym dniem dla naszych uczniów z powodu gości a dla niektórzy rodziców z powodu wywiadówki ,ale teraz serio. W Zespole Szkolno -Przedszkolnym dzisiaj gościliśmy native speaker'a (osobę anglojęzyczną) nauczycielkę z RPA - Kolekę Jajulę i przedstawicieli @Tutlo. Każdy z naszych uczniów mial możliwość sprawdzić swoje umiejętności z języka angielskiego. To początek dużej zmiany w nauce tego języka w naszej szkole. Jesteśmy pierwszą placówką, którą Tutlo - największa szkoła językowa w Polsce - wybrało do współpracy. Już od poniedziałku zaczynamy z akcją "Tydzień z Native Speaker'em", podczas której każdy z naszych uczniów będzie mógł odbyć - za darmo - 3 indywidualne lekcje z Native Speaker'em. Co wiecej, trójka naszych uczniów otrzymała półroczne stypendium na naukę w Tutlo! Gratulujemy, a firmie dziękujemy za współpracę.

          • Odzyskanie Niepodległości przez Polskę

          • 10 listopada uczniowie Zespołu Szkolno -  Przedszkolnego  wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości, którą przygotowali uczniowie klasy VI, III oraz "0" wraz z wychowawcami: panem Markiem Midurą  paniami: Anną Tabor i Martą Kocik.

            Młodzi wykonawcy przybliżyli  tragiczny etap historii Polski – 123 lata niewoli, walki narodowowyzwoleńczej, rozpaczy i nadziei, aż po wolność, do której poprowadził naród Józef Piłsudski.

            Losy Polaków i ich emocje świetnie opisały recytowane przez uczniów wiersze oraz patriotyczne pieśni. 

            Pamiętajmy siłę ducha i niezłomność Polaków oraz słowa Marszałka: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

          • Wszelkim używkom mówię ... NIE

          • W naszej szkole został ogłoszony przez pedagoga szkolnego konkurs plastyczny pod hasłem:  "Wszelkim używkom mówię...NIE"

            Celem konkursu było uświadomienie uczniom jak używki niszczą człowieka i zagrożenia wynikające z zażywania wszelkiego rodzaju środków odurzających. Konkurs cieszył sie dużym zainteresowaniem. Napłynęło dużo prac. Komisja konkursowa wyłoniła zwyciężców:

            I miejsca: Szymon Irla - klasa VII

                            Kamil Dereń  - klasa VII

                            Dawid Bielat -  klasa VII

                            Adrian Tabor -  klasa V

            II miejsca: Tomasz Skrzyniarz - klasa VI

                              Magdalena Grzanka - klasa VI

                              Gabriela Juras   -  klasa VI

                              Maja Kilian  -  klasa VII

            III miejsca:  Sebastian Wolak - klasa IV

                                Amelia Barłóg - klasa V

                                Sebastian Juzba - klasa V

                                Kinga Mieszkalska - klasa VI

            Wyróżnienia: Konrad Ziobroń -  klasa IV

                                 Amelia Ziobroń -  klasa VI

                                 Maja Skrzek -  klasa VI

                                 Amelia Drąg -  klasa V

                                 Wiktoria Wolak -  klasa VI

                                 Milena Kilian -  klasa IV

                                 Dawid Rozmuś - Klasa V

             

          • Dzień Gier Planszowych

          • Dzień Gier Planszowych obchodzony 10 października. Jest to święto wszystkich miłośników planszówek. Niezależnie od wieku i zainteresowań w gry planszowe grają wszyscy, dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, przedstawiciele najróżniejszych zawodów.

            Planszówki to świetny pomysł na oderwanie się od komputera, telefonu i telewizora. Dzięki nim można spędzić czas w kreatywny i przyjemny sposób. Rozgrywki we wspólnym gronie kształtują relacje międzyludzkie, ćwiczą koncentrację, logiczne myślenie, jak również relaksują i zapewniają świetną zabawę.

            Ogłoszony został przez Samorząd Uczniowski konkurs, która klasa przyniesie najwięcej gier planszowych.

            I miejsce zdobyła klasa IV

             

          • Wszyscy Święci w szkole 2 listopad

          • Bal Świętych, to już  tradycja naszej szkoły. Cieszy się zainteresowaniem uczniów. Jest on okazją dopoznania swojego świętego patrona oraz zabawy w towarzystwie "samych świętych", co w szkole bywa widokiem bardzo rzadkim.

          • Wyjazd do Oświęcimia

          • Wyjazd uczniów klasy VII i VIII do Oświęcimia

             28 października 2022r. uczniowie klasy VII  i VIII wraz ze swoimi wychowawczyniami  udali się na wycieczkę do Oświęcimia, aby zwiedzić hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

             Pod opieką przewodniczki rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I, do którego prowadziła brama z cynicznym napisem „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Szczególne wrażenie na zwiedzających wywarły fotografie więźniów, często małych dzieci, wystawy  z ich osobistymi rzeczami, a także ściana śmierci, krematorium i komora gazowa.

            Następnie uczestnicy wycieczki udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą z repliką towarowego wagonu przywożącego więźniów z całej Europy, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie.

            Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje zrobiły wrażenie na zwiedzających. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Ta osobliwa pamiątka jest miejscem, którą każdy Polak powinien zwiedzić, by zrozumieć ogrom tragedii, jaka rozegrała się w tym miejscu w latach 40-tych XX wieku.

          • Dzień Nauczyciela

          • W czwartek 13 października 2022 roku odbyły się szkolne obchody z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczysta akademia rozpoczęła się od występu młodych artystów, którzy przygotowali swoje słowno – muzyczne występy,   Następnie Pani dyrektor Agnieszka Snuzik podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za pasję, kreatywność, codzienne zaangażowanie i wkład w kształcenie oraz wychowanie młodego pokolenia.

             

            Ogłoszony został przez Samorząd Uczniowski konkurs, która klasa napisze najwięcej życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

            I miejsce zdobyła klasa IV

          • Małopolska Noc Naukowców

          • W ostatni piątek, 30 września 2022 uczniowie kl VI i kl VII byli w Tarnowie na Małopolskiej Nocy Naukowców. W I LO uczestniczyliśmy aktywnie w dwóch pokazach chemicznych doświadczeń. Popularnością cieszyły się eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu. W III LO obserwowaliśmy świat pod mikroskopem, elektroforezę, dowiedzieliśmy się w jaki sposób rośliny mogą leczyć raka. Na koniec odwiedziliśmy Akademia Nauk Stosowanych uczestnicy wycieczki mogli m.in. sami przeprowadzić spektakularne doświadczenia, zaobserwować i nazwać prawa fizyki spotykane w życiu codziennym. Uczniowie najbardziej oblegali automat z ciepłą czekoladą ( wiedzą ze kakao wpływa na koncentrację i pamięć). To są początki przyszłych naukowców z naszej szkoły.

          • Dzień Jabłka

          • 29 września 2022w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Jabłka. Uczniowie ubrani byli w barwy jabłkowe. Uczestniczyli w prezentacji, na której dowiedzieli się mnóstwo ciekawych wiadomości ile mamy odmian jabłek, jak jest owoc jabłka zbudowany, dlaczego powinniśmy jeść przynajmniej jedno jabłko dziennie oczywiście wraz ze skórką. Owoc ten przyczynił się do rozkwitu nauki, bo podobno Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia dzięki temu, że jabłko spadło mu na głowę. Uczniowie klasy VII przeprowadzili doświadczenia chemiczne z wykorzystaniem jabłka ( jabłkowy wulkan, pływające jabłko). Prezentację przygotowała pani Krystyna Kawa. Każda klasa uczestniczyła w konkursie na dekorację stołu z jabłkiem w roli głównej, królowała na stołach każdej klasy klasyczna szarlotka. Konkurs wygrała klasa IV stół uginał się od jabłkowych smakołyków. Wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w degustacji potraw. DZIEŃ JABŁKA zaliczamy do bardzo udanych i zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin. Pamiętajmy: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”

          • Dzień Chłopaka

          • Z okazji Dnia Chłopaka życzymy Wam abyście zawsze pozostali sobą i ciągle odkrywali świat na nowo, ponieważ najwspanialsze sekrety, zawsze ukryte są tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy.

          • Narodowe czytanie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

          • 3 września 2022 roku  w całym kraju oraz poza granicami Polski odbywa się 11 edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

            "Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. 

             Dla Polski i Polaków romantyzm i ta epoka ma charakter szczególny. Romantyzm to przede wszystkim wolność, to niezgoda na tyranię. W Polsce romantyzm, przede wszystkim ten mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna – była rozdarta, walczącą o wolność.

            Poczucie potrzeby wolności i jej odzyskania, poczucie często niezrozumienia w relacji między Polską i innymi państwami, wewnętrzne idealizowane ojczyzny, jej świata, przyrody, obyczaju i ducha miało u nas szczególny wymiar i znalazło swój wyraz w poezji Adama Mickiewicza.

            W naszej szkole Narodowe Czytanie odbyło się 5 września przygotowała pani Beata Wrzesień. Brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele.

          • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

          • Pierwszy września 2022 r. był w naszej szkole dniem szczególnym i uroczystym. Zainaugurowano nowy rok szkolny 2022/2023. Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się  przemówieniem pani dyrektor Agnieszka Snuzik. Akademię przygotował pan Marek Midura z klasą szóstą. Szczególnie ciepło przywitani zostali uczniowie klasy pierwszej. Chwilą ciszy uczciliśmy również 83 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Po zakończeniu uroczystości nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.W nowym roku szkolnym życzymy wielu sukcesów wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom.

          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • W piątek 24 czerwca 2022 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Na uroczystości spotkali się uczniowie klas 1-8. Pani dyrektor szkoły Agnieszka Snuzik  przywitała gości, uczniów, nauczycieli i licznie przybyłych rodziców

      • Korowód Wszystkich Świętych

      • 2 listopada 2023 roku w naszej odbył się Korowód Wszystkich Świętych, w którym uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej. W strojach świętych zaprezentowało się dziesięcioro uczniów. Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez księdza proboszcza Leszka Grębskiego.