Spektakl teatralny
Sprzątanie Świata 2018
Akcja sprzątania świata wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku, kiedy 40 tyś. mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię. Liczba jej uczestników co roku rośnie. To międzynarodowa kampania odbywająca się corocznie na całym świecie, zawsze w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
W Polsce „Sprzątanie Świata” odbywa się corocznie począwszy od 1994 roku. Krajowym patronatem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasz Ziemia. W Akcji uczestniczy głównie młodzież szkolna, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy. Urząd Miasta i Gminy w Radomyślu Wielkim organizuje akcję „Sprzątania Świata”, w której biorą udział dzieci i młodzież z naszej szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami sprzątają wyznaczone tereny - najbliższe okolice szkoły. Gmina dostarcza uczestnikom niezbędne materiały do przeprowadzenia akcji worki i rękawice. Nauczyciele przeprowadzili w klasach pogadanki z zakresu edukacji odpadowej, przypomnieli na czym polega segregacja odpadów oraz możliwość wykorzystania surowców wtórnych, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku w lesie czy rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafić do wykorzystania funkcjonując jako surowce.
Uświadomili dzieciom, że system gospodarki odpadami komunalnymi nie będzie działał prawidłowo, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest , aby prawidłowo postępować z odpadami.
„Sprzątanie Świata” to wspólna lekcja, której celem jest poszanowanie środowiska oraz budowanie świadomości ekologicznej od najmłodszych lat.
Odbył się krótki apel przygotowany przez uczniów klasy V i panie: Alicję Bawoł i Beatę Wrzesień. Następnie wszyscy wzięliśmy udział pod opieką nauczycieli w akcji - "Sprzątaliśmy naszą małą Ojczyznę - Dulcze Wielką"
Pożegnanie lata w 100-lecie niepodległości
16 września 2018 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dulczy Wielkiej wraz z radą sołecką zorganizowali piękną patriotyczną uroczystość z nutką pożegnania lata.
Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu uczniów pod opieką nauczycieli do kościoła parafialnego na mszę świętą sprawowaną w intencji dziękczynnej za 100 lat Polski Niepodległej, 80 lat istnienia parafii oraz tegoroczne plony odprawionej przez proboszcza parafii ks. dr Andrzeja Ślusarza oraz ks. prof. Bogdana Węgrzyna. Po mszy świętej nastąpił przemarsz korowodu pod pomnik upamiętniający poległych mieszkańców Dulczy Wielkiej w czasie wojen światowych - gdzie delegacje władz gminy Radomyśl Wielki w osobie burmistrza Józefa Rybińskiego, zastępcy Stanisława Lonczaka i przew. Rady Miasta pana Jana Miękosia, komendanta policji w Radomyślu Wielkim Łukasza Łazarza, sołtysa Marka Wolaka i dyrektor szkoły Agnieszki Snuzik złożyły kwiaty i znicze oraz zasadziły pamiątkowego dęba.
Na stadionie rozpoczęły się obrzędy dożynkowe i występy artystyczne uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w duchu niepodległościowym.Kolejnym punktem programu było dyktando narodowościowe z udziałem zaproszonych gości, władz gminnych oraz chętnych mieszkańców wsi. Zwycięzcą okazała się radna z Dulczy Małej Zuzanna Setera, drugie miejsce zajęła mieszkanka wsi Leokadia Wawrzonek, trzecie – komendant KP w Radomyślu Robert Łazarz.
Gwoździem programu okazał się spektakl teatralny KOPCIUSZEK w wykonaniu rodziców i nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dulczy Wielkiej, na który przybyła nieoczekiwana liczba widzów.
Wyjazd do Energylandii
Dnia 13 września uczniowie klasy IV, V, VI, VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do Zatoru. Zator to miejsce znane bardziej wszystkim, a zwłaszcza dzieciom jako Energylandia. Jest to olbrzymi park rozrywki, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Uczniowie pod opieką p. Beaty Wrzesień, p. Lucyny Trojak, P. Alicji Bawoł oraz p. Marka Miduryc korzystali z wszystkich atrakcji parku. Zjeżdżali na roller-coasterach, Vikingu, Energusiu i innych atrakcjach parku brali udział w pokazach kaskaderskich. W międzyczasie zjedli obiad, a przed wyjazdem posilili się frytkami oraz kompotem. Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu. Zachęcamy innych do odwiedzenia tego fantastycznego miejsca zabaw.
Narodowe czytanie
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Na apelu najpierw głos zabrała Pani Dyerktor, następnie krótką pogadanką o bezpieczeństwie dzieci przedstawił policjant dzielnicowy pan Krzysztof Biskup. Następnie Pani Beata Wrzesień wprowadziła nas w klimat lektury - Przedwiośnia S. Żeromskiego, którego fragmenty kolejno były czytane przez mł. asp. Krzysztofa Biskupa, uczniów naszej szkoły, rodziców Panią Agatę Barłóg, dyrektora Panią Agnieszkę Snuzik, nauczycieli: Panią Beatę Wrzesień i Pana Marka Midurę
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 odbyło się 22.06.2018(piątek) . Rozpoczęła go Msza Swięta w kościele odprawiona w naszej intencji przez proboszcza parafii ks dr Andrzeja Ślusarza.
Następnie w szkole zabrała pani dyrektor Agnieszka Snuzik, która powitała wszystkich zebranych: dzieci i młodziez szkolną, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Wręczone zostały wyróznione świadectwa z paskiem czerwonym, najlepsi uczniowie otrzymali medale. Najlepszym uczniem naszej szkoły- największa średnia z ocen i wzorowe zachowanie zdobył FILIP SKRZYNIARZ - uczeń klasy IV. Pani dyrektor wręczyła mu puchar. Listy gratulacyjne powędrowały do rodziców uczniów wyróżniających się. Następnie uczniowie przedstawili krótki montaż słowno- muzyczny na zakończenie roku szkolnego.
Dzień Dziecka
Nowy rok szkolny 2018/2019
Pierwszy dzień szkoły 2018 to dla uczniów zawsze trudny czas. Z jednej strony nowy rok szkolny to okazja do spotkania wielu kolegów, z którymi przez wakacje nie zawsze można było się zobaczyć, z drugiej strony rozpoczęcie roku szkolnego oznacza także powrót do nauki i koniec wakacyjnej laby.
3 września 2018 roku w naszej szkole był dniem szczególnym i uroczystym. Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Zainaugurowano nowy rok szkolny 2018/2019. Klasy 0-VIII rozpoczęły o godzinie 9 Mszą Świętą w kościele. Nastepnie uczniowie udali się do szkoły gdzie najpierw zaprezentowali się uczniowie klasy: IV, V, VII i VIII, przygotowani przez nauczycieli: pana Marka Midurę, Panie: Beatę Wrzesień i Alicję Bawoł.
Następnie okolicznościoweprzemówienie wygłosiła pani dyrektor Agnieszka Snuzik. Pani dyrektor przedstawiła uczniom i rodzicom grono pedagogiczne. Po uroczystości ogólnej nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami w klasach.
W nowym roku szkolnym życzymy Uczniom oraz Nauczycielom i Rodzicom wielu sukcesów i satysfakcji
WYJAZD DO KINA "NOWE SZATY CESARZA"
W krakowskim ZOO
25 maja 2018 roku uczniowie klas II i III udali się na wycieczkę na Ranczo Pasja w Brzesku oraz do ZOO w Krakowie. Powody do radości były podwójne:
- nadszedł oczekiwany dzień , który zamierzaliśmy poświęcić na zabawę i zwiedzanie,
- od samego rana była piękna pogoda
Na Ranczu w Brzesku czekało na dzieci czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Najwiekszym powodzeniem cieszyła sie jazda pojazdami terenowymitypu quad. Odważniejsi mogli się zmierzyć z 7 - metrowa ścianką spinaczkową Następnie udali sie do Krakowa aby odwiedzić Ogród Zoologiczny.
7
ZIELONA SZKOŁA - SZCZAWNICA...
W dniach 21-23 maja nasza szkoła wyjechała na Zieloną Szkołę w Pieniny. Bazę mieliśmy w Szczawnicy- doskonałe miejsce wokół którego znaleźć można niezwykle dużo atrakcji . Dzięki doskonałej pogodzie mieliśmy okazję zobaczyć : Trzy Korony i je zdobyć, Wąwóz Homole- gdzie kupiliśmy owcze oscypki i piliśmy żętycę , Palenicę- gdzie jeździliśmy wózkami grawitacyjnymi, Słowację- po zejściu z Palenicy, Zaporę w Niedzicy- z turbinami, Zamek w Niedzicy,wozownię. Płynęliśmy również tratwami po Dunajcu-podziwiając wspaniałe widoki. Nie pominęliśmy pijalni wód mineralnych. W wolnych chwilach grilowaliśmy, graliśmy , bawiliśmy się i spacerowaliśmy wzdłuż Grajcarka jedząc pyszne lody.
Dzień Matki i Ojca u przedszkolaków
Dzień Matki i Ojca u przedszkolaków w Dulczy Wielkiej
24 maja 2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dulczy Wielkiej dzieci
z trzech grup przedszkolnych uczciły Dzień Matki i Dzień Ojca poprzez piękne występy taneczne, wokalne i artystyczne.W przedstawionych skeczach w humorystyczny sposób pokazały jak w ich oczach wygląda rodzina, jakie obowiązki spoczywają na Mamie i Tacie.
Wzruszające piosenki wykonane przez maluszków wywołały łzy w oczach swoich rodziców, a skoczne tańce szerokie uśmiechy na twarzach przybyłych gości.
Na koniec pani dyrektor ZSP w Dulczy Wielkiej pani Agnieszka Snuzik podziękowała Rodzicom, ze znaleźli czas w czwartkowe południe i zechcieli w uroczysty sposób świętować wraz ze swoimi dziećmi, a paniom przedszkolankom pani Marcie Kocik, Bernadecie Niemczurze i Agnieszce Sabaj za wspaniałe przygotowanie dzieci, scenografii i strojów dla swoich wychowanków .
WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA I MARKOWEJ
Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą panem Dariuszem Niedbałowskim oraz panią Alicja Bawoł pojechali na wycieczkę do Łańcuta i Markowej. Podczas której, zwiedzili jedyne w Polsce, a jedno z trzechw Europie,zobaczycie ekspozycje kilkunastu sal zamkowych, stajni, powozowni, oranżerii, zaznajomicie się z historią miasta i regionu, wędrując po zabytkowej części Łańcuta. Udaliśmy się do długiego korytarza, aby zaraz skręcić w część mieszkalną zamku. Jednak przed zobaczeniem konkretnego pomieszczenia, przewodnik zatrzymał się i opowiedział nam historię tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że Łańcut został założony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego kolejnymi właścicielami były wielkie rody polskie. Zamek został wzniesiony w latach 1629-1641 dla Stanisława Lubomirskiego. Początkowo był średniej wielkości nowoczesną rezydencją, jednak przez liczne przebudowy w 2 połowie XVIII wieku stał się rezydenją pałacową otoczoną systemem fortyfikacji bastionowych. Obecnie rezydencja łańcucka jest znaczącym muzeum wnętrz mieszkalnych oraz powozów konnych.
Po wysłuchaniu barwnych opowieści przewodnika udaliśmy się, aby zwiedzić cały pałac. Pierwsza naszym oczom ukazała się Wielka Sień, następnie Sala pod Stropem. Później korytarzem zachodnim udaliśmy się, aby zobaczyć salony i prywatne sypialnie. Wszystkie wnętrza zachwycały bogactwem zdobień i przestronnością. Następnie zobaczyliśmy biblioteką pełną różnych książek, a na koniec przepiękną, olbrzymią salę balową z ogromnymi kryształowymi żyrandolami. Potem dokładnie obejrzyliśmy zachwycające ogrody.
3 MAJ
- 3
Spotkanie z Weterynarzem
23 kwietnia uczniowie klas I-III gościły Panią weterynarz Martę Rybińską - Jarosz. Pani Marta spotkanie rozpoczęła od ważnych i ciekawych informacji na temat zwierząt. Następnie opowiedziała dzieciom o swojej pracy, która jest bardzo trudna, ale sprawia jej wielką radość, ponieważ może pomagać naszym zwierzętom. Pani weterynarz wyjaśniła również dzieciom jak należy dbać i troszczyć się o nasze zwierzęta, podkreślała także iż zwierzęta to nasi przyjaciele, którym nie można wyrządzać krzywdy. Największą atrakcją całego spotkania była jaszczurka, którego przywiozła ze sobą pani weterynarz. Opowiedziała również dzieciom jakie przedziwne zwierzęta leczyła.
22 kwietnia Dzień Ziemi - galeria
Święto mające na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) obchodzi Dzień Ziemi w dniu równonocy wiosennej (20/21 marca), jednak bardziej rozpowszechnioną, w wielu krajach, w tym i Polsce, datą jest 22 kwietnia.
Dzień Ziemi w Polsce
Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990 roku.Obchody Dnia Ziemi
Na całym świecie organizowane są spotkanie, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym, krzewieniu kultury ekologicznej oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska.I u nas także odbywają się obchody Dnia Ziemi:
Porządkujemy teren wokół naszej szkoły, sadzimy drzewka i krzewy.
PRACE PORZĄDKOWE WOKÓŁ SZKOŁY
Uczniowie naszej porządkowali teren wokół szkoły. Sadzili drzewka, krzewy i kwiaty na klombach wokół szkoły.
Teatr Solskiego w Tarnowie Balladyna
18 kwietnia 2018 uczniowie klasy VII wraz z polonistką panią Beata Wrzesień oraz wychowawcą panem Dariuszem Niedbałowskim udali się do teatru im. L. Solskiego w Tarnowie na sztukę „ Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Historia o złej dziewczynie, o zbrodni i o karze, opowieść o kuszeniu serc złotem i władzą, namiętnością, ukazana została niezwykle plastycznie. Sztukę ogląda się z dużym zainteresowaniem, jest wciągająca, nawet dla osób, które znają już jej treść. To głównie zasługa wspaniałej gry aktorów tarnowskiej sceny - Matyldy Baczyńskiej w roli Balladyny, Marty Dylewskiej - Aliny i innych oraz reżyser Bożeny Suchockiej, której udało się przygotować dzieło o współczesnej, aktualnej wymowie. Wszyscy twórcy spektaklu zasłużyli sobie na ogromne brawa na zakończenie przedstawienia.
Spektakl jest na tyle fascynujący, że zainteresuje z pewnością każdego amatora teatru. Warto więc poświęcić czas i oddać się tej pożytecznej rozrywce. Polecamy!
Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej w Radomyślu Wielkim
20 kwietnia 2018 r. w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim odbył się konkurs Piosenki Dziecięco - Młodzieżowej "O Złoty Mikrofon".
I miejsce zajęła Amelia Faustyna Barłóg zdobyła Złoty Mikrofon podczas Gminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.
Brali udział:
Milena Jasina
Katarzyna Wąż
Wiktoria Jarosz
Faustyna Kużdżał
3
Korowód Wszystkich Świętych
2 listopada 2023 roku w naszej odbył się Korowód Wszystkich Świętych, w którym uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej. W strojach świętych zaprezentowało się dziesięcioro uczniów. Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez księdza proboszcza Leszka Grębskiego.
Archiwum Aktualności