• Wolontariat

        • 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          Ten dzień świętem wolontariuszy ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w1986 roku. To dowód uznania dla wielu osób z całego świata, które bezinteresownie poświęcają swój czas, aby nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują.


          Historia wolontariatu

          Słowo ,,wolontariat” pochodzi od łac. ,,Volontarius” i można je przetłumaczyć na język polski jako ,,dobrowolny”. Wolontariusz jest to osoba, która dobrowolnie i bezpłatnie pomaga ludziom potrzebującym. Centrum Wolontariatu definiuje wolontariat jako świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie. Wolontariusz poprzez swoje zaangażowanie kształtuje swój charakter, staje się coraz bardziej twórczy i odpowiedzialny, uczy się wrażliwości na potrzeby innych. Idea wolontariatu powstała dość dawno. W 1920 r. szwajcarski pacyfista Pierre Ceresole zorganizował Service Civil Volontaire - obóz, w którym zebrał ochotników spośród walczących ze sobą uprzednio krajów, aby odbudować ze zniszczeń po I wojnie światowej wioskę w pobliżu Verdun. Wkrótce pojawiły się inne grupy, które dzięki ochotniczej pracy chciały realizować ideał bezinteresownej miłości i pokoju. Po II wojnie światowej powstało wiele inicjatyw i organizacji międzynarodowych, promują- cych wolontariat. Jedną z nich jest UNESCO. W Polsce istnieje długoletnia tradycja pracy społecznej, tradycja pomagania sobie wzajemnie, angażowania się na rzecz rozwiązywania problemów potrzebujących. Osoby działające na tym polu w XIX i przez większość XX w. określano mianem społeczników, altruistów itp. Określenie „wolontariusz” nie było używane. Wolontariat w Polsce, we współczesnym tego słowa rozumieniu, pojawił się w naszym kraju na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W roku 1993 r. powstało w Warszawie Centrum Wolontariatu - pierwsza tego typu placówka w Polsce. Wolontariat stał się popularniejszą działalnością. Wikipedia szacuje, że około dwa miliony Polaków jest lub bywa wolontariuszami. Wolontariuszy nie trzeba daleko szukać. Wystarczy rozejrzeć się dookoła siebie. W naszej szkole również działa szkolny  wolontariat. ,,Pomaganie nakręca mnie". 


          Kiedy myślę ,,wolontariat”

          Forma pomocy Wolontariusze dobrowolnie i bezinteresownie pomagają innym. Chętnie wspierają najuboższych: zbierają pieniądze podczas kwest, robią paczki świąteczne, organizują zbiórki rzeczy dla poszkodowanych w kataklizmach. Jednak wolontariat to w dużej mierze dar serca. Darowują więc przede wszystkim... swoje towarzystwo. Opiekują się chorymi, pomagają w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Często można więc spotkać ich w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. Odwiedzają samotnych starszych ludzi, pomagają w lekcjach dzieciakom w domach dziecka i spotykają się z młodzieżą w szkołach specjalnych. Forma zajęcia wolnego czasu Niektórzy z nas ciągle narzekają na brak czasu. Gonimy za karierą, wyróżnieniami, pieniędzmi. Spędzamy godziny przed komputerem. Siedzimy przed telewizorem, przerzucając kanały. A życie ucieka. Są też tacy, którzy mimo że są zabieganymi i dobrze zorganizowanymi ludźmi sukcesu, znajdują czas, aby odłożyć chaos codzienności i po prostu być człowiekiem. Czasem realizują się dzięki byciu wolontariuszem. Czasem pomagają tylko finansowo, bo tak jest wygodniej. Czasem zbierają ,,buciki dla dzieci z Afryki”, czasem trenują podwórkową drużynę piłki nożnej, czasem... Powołanie Co tak naprawdę znaczy ,,być wolontariuszem”? Czasem przez długi czas myślimy, że nasze życie jest perfekcyjne. Aż tu nagle wstajemy i zdajemy sobie sprawę, że czegoś nam brakuje. Relacji z innymi i nici łączącej nas z innymi ludźmi. Tymi z sąsiedniej ulicy, innego miasta, dalekiego kraju, odległego kontynentu. I już wiemy, że chcemy pomagać. Zaczynamy od jednej akcji. Wkrótce odkrywamy, że pomoc nie sprowadza się tylko do zbiórki pieniędzy i przelania ich na konto fundacji. Powoli wolontariat staje się sposobem na życie, ciągłą pracą nad sobą, czymś, co sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi. Niektórych może to prowadzić nawet do wyrzeczenia się życia osobistego. Weźmy chociażby przypadek sióstr zakonnych lub misjonarzy – oni przecież też dobrowolnie i bezinteresownie ciężko pracują dla innych, cieszą się z poprawy ich losu. Forma pracy Czy wolontariat można nazwać pracą? Tak. To praca płynącą z potrzeby i dobrej woli, ponieważ jest nieodpłatna. Wolontariusze to ludzie nie liczący na pieniądze. Liczą jednak na inne korzyści. Jednakże jest to korzyść przede wszystkim duchowa. Nie ma nic przyjemniejszego niż poczucie, że jesteśmy potrzebni wielu ludziom. Wolontariat to nie tylko ofiarowanie siebie, ale także możliwość obcowanie z innymi. Od ludzi pokrzywdzonych przez los często możemy się wiele nauczyć. Chociażby wiary w lepsze jutro, determinacji w walce o każdy nowy dzień, entuzjazmu i wrażliwości na piękno świata. Tak naprawdę w wolontariacie chodzi o zrozumienie i wsparcie dla drugiego człowieka, które i my możemy otrzymać od innych. 


          Niektóre organizacje i fundacje, które poszukują wolontariuszy:

          Polski Czerwony Krzyz zajmuje się między innymi działalnością opiekuńczą, pomocą socjalną, promowaniem i organizowaniem honorowego krwiodawstwa, pomocą ofiarom klęsk i katastrof w kraju i za granicą, prowadzeniem szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, upowszechnianiem prawa humanitarnego, pracą wychowawczą wśród dzieci i młodziezy.

          Polska Akcja Humanitarna PAH oprócz pomocy prowadzenia misji zagranicznych w Czeczenii i Afganistanie prowadzi wiele akcji w Polsce, w tym: dozywianie dzieci, program integracyjny dla repatriantów, prowadzenie

          Centrum Pomocy Uchodźcom, prowadzenie świetlic środowiskowych.

          Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – fundacja charytatywna, której podstawowym celem zgodnie ze statutem jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu zycia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak równiez na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

          Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. Członkowie organizacji dobrowolnie poświęcają swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami przypadków naruszeń praw człowieka.

          Caritas – katolicka organizacja charytatywna działająca w Polsce jak i na świecie.