• Spotkanie z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

          •  

            W dniu 8 czerwca 2022r.  w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żarówce  odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego poezji K. K. Baczyńskiego. Naszą szkołę reprezentowali w tym roku Vanessa Cetnar z klasy V oraz Dominik Brożyna, uczeń klasy VII. Vanessa zdobyła wyróżnienie za  interpretację wiersza „Niebo złote ci otworzę…”

            Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie im gratulujemy.

          • Gminny Turniej Recytatorski Poezji Dziecięcej

          •             19 maja 2022 roku w Radomyślu Wielkim odbył się Gminny Turniej Recytatorski Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy. Turniej został zorganizowany przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim.

                        Dwoje uczestników z naszej szkoły zaprezentowało swój kunszt recytatorski w dwóch kategoriach wiekowych.

            W I kategorii wystąpił Kacper Kużdżał – uczeń klasy pierwszej prezentując wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” oraz wiersz Juliana Tuwima „Słoń Trąbalski”.

            W II kategorii wiekowej wystąpiła Amelia Drąg z klasy czwartej, która wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy „Żaba” i wiersz Juliana Tuwima „Zosia Samosia”.

            W poszczególnych kategoriach wiekowych Kacper zajął pierwsze miejsce, natomiast Amelia trzecie. Otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz słodkie upominki.

            Do konkursu uczestników przygotowały panie Beata Wrzesień i Anna Święch.

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY

          •  

             

            30 maja  2022 roku uczniowie  naszej szkoły  wraz z opiekunkami  udali się na trzydniową  wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 50 osób oraz pięcioro opiekunów. Wcześnie rano, bo o 6.00, zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

            Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Wilanowie, siedzibie króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Tutaj spotkaliśmy się z naszą przewodniczką, która towarzyszyła nam przez wszystkie dni. Mieliśmy okazję zobaczyć wnętrza pałacowe oraz przepiękne ogrody pełne różnych gatunków roślin.  Po tym pełnym wrażeń pobycie udaliśmy się autokarem  do hotelu, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas. Po obiadokolacji wyruszyliśmy na spacer do ścisłego centrum Warszawy i dotarliśmy w okolice Pałacu Kultury i Nauki, który przez wiele lat uważany był za najwyższy budynek w mieście.

            Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany.  Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Uczestnicy wycieczki zachwycali się florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i  wiewiórki. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy oraz Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku z zewnątrz, zwiedziliśmy także część muzealną zamku. Potem powędrowaliśmy ulicami Starówki aż do Rynku Starego Miasta, gdzie pośrodku stoi pomnik warszawskiej syrenki. Idąc Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, mijaliśmy pałac prezydencki, kościół św. Krzyża, pomnik Mikołaja Kopernika. Skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Dotarliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie naszą uwagę zwrócił szczególnie obraz Jana Matejki  „Bitwa pod Grunwaldem”.

            Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego. Wizyta na tym stadionie była dla niektórych spełnieniem  marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Potem przejechaliśmy jedną stację metrem i udaliśmy się na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie podziwialiśmy ciekawe ogrody i panoramę Warszawy. Wystarczyło przejść na drugą stronę ulicy, by znaleźć się w  Centrum Nauki Kopernik.  Jest to wspaniały ośrodek nauki, który propaguje samodzielne poznawanie świata, szczególnie wśród młodych ludzi.  Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, po którym  wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Do Dulczy dotarliśmy 1 czerwca około godziny 21.00.

            Uważamy, że wycieczka się udała. Poznaliśmy  wiele interesujących miejsc. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Mamy nadzieję, że nie była to nasza ostatnia wycieczka do stolicy. Być może uda nam się jeszcze kiedyś odwiedzić to piękne miasto.

        • Korowód Wszystkich Świętych

        • 2 listopada 2023 roku w naszej odbył się Korowód Wszystkich Świętych, w którym uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej. W strojach świętych zaprezentowało się dziesięcioro uczniów. Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez księdza proboszcza Leszka Grębskiego.