• Nagłówek

      • Rok szkolny 2020/2021

        Dzień Chłopaka

        Tradycją już stały się obchody "Dnia Chłopaka" w naszej klasie. I w tym roku my dziewczyny nie zawiodłyśmy. Zaprosiłyśmy naszych chłopaków na słodki poczęstunek. Uraczyłyśmy ich nie tylko słodkościami, ale też naszym miłym towarzystwem laugh  Mamy nadzieję, że nasza niespodzianka sprawiła im przyjemność. Jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

         

         


         

        Rok szkolny 2019/2020

        Plan lekcji


        Szkolna wigilia

              W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia spotkaliśmy się na wspólnej szkolnej wigilii, w tym roku w nieco odmiennej formule. Wigilia połączyła całą społeczność szkolną, wspólna modlitwa, śpiew kolęd oraz posiłek zacieśniły panujące między nami więzi. 

         


        Mikołajki

             A wydawało się, że w tym roku już do nas nie dotrze... Trochę było nam pod górkę z właściwym zachowaniem, oceny też coraz słabsze. A wiadomo, na prezent od św. Mikołaja trzeba sobie zapracować. Los był jednak łaskawy i każdy z nas otrzymał wyczekany upominek. 


        Konkurs Barwy Mojej Ojczyzny

               6 listopada 2019 r. Daria i Wiktor reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Poezji i Piosenki Barwy Mojej Ojczyzny, podczas którego młodzież klas 7 i 8 oraz młodzież szkół średnich staje w szranki recytatorskie i wokalne.  

         


        Wycieczka zawodoznawcza

             6 listopada 2019 r. pojechaliśmy na wycieczkę zawodoznawczą do Mielca. Pierwszym punktem programu była wizyta w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej. gdzie zostaliśmy zapoznani ze specyfiką służby strażaków. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Polskich Zakładów Lotnicznych w Mielcu, gdzie pod opieką przewodnika mogliśmy przejść m.in. linią produkcyjną śmigłowców Black Hawk. 


        Pamiętamy...

             29 października 2019 r. wraz z młodszymi kolegami z klasy I, pod opieką pań M.Bielat i J.Dziewit udaliśmy się na miejscowy cmentarz, by w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych oddać hołd naszym bliskim zmarłym. 

         


        Filip i Szymon wyróżnieni w konkurie historycznym

              11 października 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu braliśmy udział w akademii przygotowanej przez młodszych kolegów, a także składaliśmy życzenia naszym nauczycielom. Było to również nasze klasowe święto - świętowaliśmy sukces Filipa i Szymona, którzy uzyskali wyróżnienia w gminnym konkursie historycznym.  Cieszymy się, że ich zaangażowanie, sumienność i pracowitość przynosi chlubę całej naszej klasie. Oby jak najwięcej takich sukcesów. 


        Dzień Chłopaka

             Oj, działo się działo... 30 września 2019 r. dziewczęta z naszej klasy przygotowały swoim kolegom niespodziankę. Zanim jednak tę niespodziankę dostali, musieli zmierzyć się z quizem opracowanym przez Emilię. Pytania jakby z kosmosu... bo który chłopak wie, do czego służy zalotka lub mascara?! surprise surprise surprise  Podzieleni na dwie drużyny dzielnie walczyli, by obronić swój honor.  Emilia, Zosia i Daria nagradzały drużyny za każdą właściwą odpowiedź. Nagrodą był wspólny poczęstunek. Wszyscy bawili się wspaniale, a nagroda była strzałem w dziesiątkę - wszyscy chłopcy byli zadowoleni. 


        Wyjazd integracyjny do Grzybowa

             23 września 2019 r. zorganizowaliśmy wyjazd integracyjny do Grzybowa. Celem wycieczki była nie tylko integracja klasy, ale także budowanie i kształtowanie umiejętności pracy w grupie, propagowanie zdrowej rywalizacji, promowanie i upowszechnianie sportu. Na miejscu zostaliśmy zapoznani z regulaminem, zasadami bezpieczeństwa i regułami gry w paintball. Każdy otrzymał też odpowiedni strój i wyposażenie. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny i udaliśmy się na pole paintballowe. Gra dostarczyła wielu emocji i niezapomnianych wrażeń. Wspólna rywalizacja wzmocniła nas jako klasę. 


        Narodowe Czytanie 2019

             11 września 2019 r. wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu. Filip, Paweł i Wiktor czynnie włączyli się w organizację tej akcji i zaprezentowali się podczas czytania noweli "Katarynka". 


        Rok szkolny 2018/2019


        Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

        Kolejny rok szkolny za nami. Chwilami bylo ciężko, chwilami zabawnie, chwilami czuliśmy dreszcz na plecach, jednak każdy z nas pozytywnie wspomina minione miesiące.  Podczas uroczystego zakończenia Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za cieżką pracę w tym roku szkolnym, podsumowała cały rok, pogratulowała wyników i wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz medale za bardzo dobre wyniki w nauce.

        W naszej klasie wyróżnieni zostali: Filip (dołączył do nas w maju 2019 r.), Szymon, Paweł, Daria, Anna, Dominik i Emilia. Pozostali z nas odebrali swoje świadectwa z rąk wychowawczyni. Krótkie podsumowanie, ostatnie wskazówki dotyczące bezpiecznego spędzania czasu wolnego, pamiątkowa fotka i ... WAKACJE! laugh

         


        Wycieczka do Rzeszowa

        W dniu 21 maja 2019 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Rzeszowa.

        Pierwszym punktem programu była gościnna wizyta w rzeszowskiej siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego (jako element realizacji innowacji programowo – metodycznej na lekcjach matematyki). Podczas prezentacji w urzędzie uczniowie dowiedzieliśmy się o funkcjonowaniu, pracy i obowiązkach GUS. W trakcie spotkania poznaliśmy tajniki zawodu statystyka, dowiedzieliśmy się w jaki sposób statystycy zbierają dane, z kim współpracują, jakich danych nie wolno im ujawniać. Dzięki portalowi edukacyjnemu GUS mogliśmy sami tworzyć zestawienia, tabele i wykresy statystyczne bazując na danych dotyczących naszego regionu. Lekcja w US była też sposobnością do wdrażania elementów doradztwa zawodowego  – uczniowie dowiedzieliśmy się jakie predyspozycje i wykształcenie powinien mieć pracownik GUS.

        Kolejną atrakcją był Fly Park, czyli rzeszowski park trampolin. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce, korzystaliśmy z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych, wieży Spider Tower, tyrolki oraz basenów wypełnionych gąbkami. 

        Po wyczerpujących ćwiczeniach udaliśmy się na obiad do pobliskiej restauracji Gościniec, gdzie po wspólnym posiłku wzięliśmy udział w profilaktycznej pogadance na temat rodzajów uzależnień, mechanizmów ich powstawania oraz sposobów radzenia sobie z nimi. 

        Następnie, korzystając z miejskiej komunikacji publicznej wróciliśmy do centrum miasta i udaliśmy się na rzeszowski Rynek, by móc wraz z przewodnikiem przejść Podziemną Trasą Turystyczną.  Przebiega ona pod kamienicami i płytą Rynku i liczy 369 m długości. Obejmuje 25 piwnic i 15 korytarzy, sięgających nawet do 10 m pod ziemią. Trasa kryje w sobie liczne atrakcje.  Można tam zobaczyć  relikty starych murów, pozostałości żelaznych krat, kilkusetletnie cegły oraz ciekawe wystawy tematyczne.  Wędrując podziemnym  szlakiem mogliśmy poznać historię naszego wojewódzkiego miasta. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób przekazywał informacje na temat rozwoju handlu i codziennego życia mieszkańców Rzeszowa w dawnych czasach.

        Ostatnim już punktem programu była wizyta w najstarszym rzeszowskim kinie Zorza i udział w seansie filmowym. Po obejrzeniu film "Avengers: Koniec gry", przeszliśmy ulicą 3 Maja, w kierunku dworca PKP. Ulica ta jest jedną z najstarszych ulic miasta, a jednocześnie stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych ulic Rzeszowa.

        Wycieczka do Rzeszowa była okazją, by poznać stolicę województwa podkarpackiego, ale również sposobnością do poszerzenia umiejętności orientacji w terenie, korzystania i czytania rozkładów jazdy. Przejazd pociągiem sam w sobie był dodatkową atrakcją, gdyż niektórzy z nas nigdy wcześniej nie korzystali z tego rodzaju transportu. Wizyta w stolicy województwa zintegrowała klasę, a wyjazd można podsumować słowami "przmoknięci, ale szczęśliwi”. 

        Organizatorkami wycieczki i opiekunkami były panie O.Mazur i M.Żala.


        Wiwat Maj, Trzeci Maj!

                   W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 26 kwietnia 2019 r., w przeddzień świąt majowych, wraz z kolegami z klas 1 i 3, zaprezentowaliśmy się w montażu słowno - muzycznym. Jako klasa odpowiedzialni byliśmy za część oficjalną. Przypomnieliśmy wszystkim zebranym tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1971 roku. Młodsi koledzy, pod kierunkiem wychowawczyń (pań M.Bielat, M.Żali i A. Święch) uświetnili program poprzez piosenki (kl.1) i odtańczenie poloneza (kl.3).  Była to cenna lekcja historii - poprzez słowo, gest i piosenkę podkreśliliśmy doniosłość nadchodzącego święta. 


        Młodzi naukowcy

                27 marca 2019 r.,w ramach realizacji programu Akademii Wspólnych Chwil, zaprosiliśmy koleżanki i kolegów z klasy trzeciej na pokaz doświadczeń. W roli młodych naukowców wystąpili Daria, Seweryn, Paweł i Szymon.


        Wiosna, ach to Ty!

                  21 marca 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole I Dzień Wiosny. W tym dniu wszyscy uczniowie przyszli ubrani stosownie wcześniej koloru. My prezentowaliśmy się w kolorze białym. Po długiej przerwie odbył się krótki apel połączony z inscenizacją klas młodszych, później wyłoniono zwycięzców konkursu na najlepiej przebraną klasę, a podsumowaniem akcji było wspólne topienie marzanny. 


        Kodujemy na matematyce

                   W tym roku na lekcjach matematyki mamy okazję wykazać się w różnych sprawnościach. 15 marca 2019 r. mogliśmy spróbować swoich sił w kodowaniu. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. W każdej grupie wyłoniono lidera, który był odpowiedzialny za pracę wszystkich członków grupy. Lider miał za zadanie losować zakodowane kodem QR zadanie. Następnie wszyscy członkowie grupy je rozwiązywali. Każde zadanie należało zweryfikować, czyli dać pani do sprawdzenia. Jeśli rozwiązanie było prawidłowe, grupa otrzymywała liczby, które należało odszukać na niepełnym kodzie QR. W ten sposób sami również tworzyliśmy kod. Po zakończeniu pracy grupy i zamalowaniu kodu QR na planszy, mogliśmy zeskanować stworzony przez nas kod. Na wyświetlaczach telefonów pojawiało się wówczas hasło, które wskazywało naszą nagrodę za pracę na lekcji, 

                   


        Być kobietą, być kobietą ...

                  8 marca dziewczęta z naszej klasy miały swoje święto. Musiały się jednak wykazać cierpliwością, gdyż chłopcy tego dnia reprezentowali naszą szkołę w zawodach sportowych. Podczas, gdy dziewczęta z innych klas od rana chwaliły się otrzymanymi upominkami, one, zajadając się żelkami, czekały na powrót kolegów. No i doczekały się :)  Chłopcy wrócili i uroczyście powitali koleżanki, wręczyli kwiaty, symboliczne upominki i złożyli życzenia. 

         


        Matematyka pomaga się bogacić

                1 marca 2019 r. mieliśmy znów nietypową lekcję matematyki. Na zaproszenie naszej wychowawczyni odwiedziły nas panie pracujące na co dzień w banku BGŻ BNP Paribas Oddział w Radomyślu Wielkim - pani Agnieszka Machnik - dyrektor radomyskiego Oddziału wraz z asystentką - panią Angeliką. Panie zapoznały nas z zasadami funkcjonowania banków, opowiedziały o swojej pracy i o zasadach bezpiecznego korzystania z usług bankowych. Ponadto, mogliśmy samodzielnie obliczyć odsetki od lokaty, czy kredytu, a także sprawdzić warunki przygotowanych specjalnie dla nas symulacji kredytu hipotecznego (znów to liczenie..). Lekcja miała charakter dyskusji. Mogliśmy zadawać różne pytania, np. o oficjalny strój pracowników banku, o sposób uzupełniania bankomatów pieniędzmi, a także o wykształcenie, kwalifikacje i zakres obowiązków pracowników banku na różnych stanowiskach. Była to ciekawa lekcja zarówno matematyki, jak i doradztwa zawodowego.  

         


        O bezpieczeństwie w Akademii Wspólnych Chwil

                Styczniowie zajęcia w Akademii Wspólnych Chwil poświęcone były bezpieczeństwu podczas ferii zimowych. Emilia, która zgłosiła się by poprowadzić te zajęcia, przygotowała dla młodszych kolegów scenki obrazkowe przedstawiające rózne sytuacje typowe dla okresu ferii zimowych (zabawy na śniegu, zjeżdżanie na sankach, jazda na łyżwach, lepienie bałwana i inne). Zadaniem uczniów klasy 3 było odnalezienie różnic na dwóch pozornie takich samych obrazkach. Zadanie wydawało się proste, gdyby nie to, że Emilia na tablicy interaktywnej wyświetliła stoper, który odliczał czas. Młodsi koledzy doskonale poradzili sobie ze znależieniem różnic, w razie potrzeby służyliśmy pomocą. Praca odbywała się w parach. Po wykonaniu zadania i sprawdzeniu poprawności, każda para musiała zapoznać pozostałych z tekstem znajdującym się pod otrzymanymi wcześniej obrazkami. Były to wskazówki i rady dotyczące bezpiecznego spędzania ferii.
                Kolejne ćwiczenie wykonywane było na tablicy interaktywnej. Emilia uruchomiła opracowaną pod okiem naszej wychowawczyni aplikację, a zadaniem naszych kolegów było znalezienie odpowienich par. To zadanie również zawierało wskazówki, jak bezpiecznie spędzać czas wolny, na co uważać i czego się wystrzegać. Było też okazją, by przypomnieć sobie wszystkie numery alarmowe.


        Matma na boisku szkolnym

                Jak się okazuje, matematyki najlepiej uczymy się na konkretach. Ostatnią lekcje przed sprawdzianem z tematu „Pola figur” mieliśmy na placu obok szkoły. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, każda grupa wylosowała jedno zadanie dotyczące praktycznych zastosowań wiadomości, które przez kilka ostatnich dni omawialiśmy na lekcjach. Jedna grupa musiala zmierzyć wymiary boiska szkolnego, obliczyć jego pole, a następnie oszacować koszt zakupu trawy potrzebnej na obsianie tego boiska. Druga grupa miała podobne zadanie, tyle, że ich obiektem był plac zabaw. Celem trzeciej grupy było zmierzenie szkolnego patio oraz obliczenie kosztów wyłożenia tego patio płytami chodnikowymi. Chętnie przystąpilśmy do zadań, mierzyliśmy, szacowaliśmy, obliczaliśmy koszty potrzebnych materiałów i robocizny. Lekcja się udała, wszystkie grupy poradziły sobie z zadaniami. Dzięki tej lekcji uświadomiliśmy sobie, że matematyka będzie nam towarzyszyła w wielu dziedzinach życia w przyszłości. 



        Młodzi architekci

                Kilka ostatnich lekcji matematyki znów poświęciliśmy na realizację innowacji. Nasze zadanie polegało na zaprojektowaniu i wykończeniu mieszkania "pod klucz". Projekt mieszkania tworzyliśmy w pracowni komputerowej korzystając z darmowego programu do projektowania 3D. Mogliśmy puścić wodze fantazji, pobawić się w architektów i stworzyć mieszkanie swoich marzeń. Jednym ograniczeniem była świadomość, że będziemy musieli potem to mieszkanie wykończyć (czyli wymalować, wyłożyć płytkami, panelami itp.), a tu potrzebna będzie matematyka. No bo przecież musimy przeliczyć czego, ile i za ile potrzebujemy... Spośród stworzonych przez nas projektów wylosowaliśmy jedno, które miało być wykończone.

         

         

               Wiktor, bo to jego mieszkanie wylosowaliśmy, na tablicy rozrysował w odpowiedniej skali rzut swojego mieszkania, podał wymiary i rozkład pomieszczeń, ilość i układ drzwi i okien. My musieliśmy zająć się resztą, czyli obliczeniami. Bo niby to tylko remont, ale bez matematyki się nie obeszło. Trzeba było obliczyć pole powierzchni każdej podłogi, każdej ściany, uwzględnić w obliczeniach wymiary drzwi i okien, wybrać odpowiednią ilość farb, płytek, paneli i oszacować koszty remontu. O ile, sam remont był fikcyjny, o tyle tworzenie kosztorysu już całkiem realne. Korzystając z oferty i cennika jednego z dużych sklepów budowalnych, mogliśmy porównywać produkty, wybierać tańsze lub droższe, przeliczać ile opakowań będzie nam potrzebne i jaka będzie ich wydajność. Oj było to mega trudne i długie zadanie. Ale udało się! Oszacowaliśmy koszty i wiemy, że sposób na obliczanie pola powierzchni figur płaskich, zwłaszcza prostokątów, mamy już w jednym palcu!

         


        Szkolne jasełka i klasowa wigilia 

                21 grudnia 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie przedświąteczne połączone ze szkolnymi jasełkami i klasowymi wigilijkami. Najpierw wspólnie z całą społecznością szkoły wzięliśmy udział we wspólnym kolędowaniu (naszą klasę na jasełkach reprezentowały Daria i Ania), a nastepnie udalismy się do swoich sal na klasowe wigilie.

         
               
               Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Przy dźwiękach kolęd raczyliśmy się łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców, babcie i nas samych. Wszystkim smakowały pierogi robione przez babcię Dominiki i Jowity,  pierniczki pieczone przez Szymona, muffinki wykonane przez Dominikę, rurki z kremem, które przygotowała dla nas mama Szymona, mandarynki przyniesione przez Patrycję oraz ciastka przyniesione przez Zosię. O zastawę stołową zadbali Kamila, Daria, Seweryn, Szymon, Emilia i Dominik.

               Podczas wspólnej uczty otworzyliśmy też słoik naszych noworocznych postanowień, który szczelnie zamknięty czekał od stycznia. Otwieraniu towarzyszyło dużo emocji, wielu z nas udało się dotrzymać noworocznych postanowień, ale wielu z nas zapomniało o deklaracjach. Ciekawe, co przyniesie kolejny rok i jakie będą nasze nowe postanowienia...


        Wspólne kolędowanie w Akademii Wspólnych Chwil

                Okres Bożego Narodzenia to magiczny i wyjątkowy czas. Chwila wytchnienia, dająca szansę na zapomnienie o codziennych sprawach. To czas, który warto spędzić jak najmilej, wspólnie, przy dźwiękach kolęd. 12 grudnia 2018 r. zaprosiliśmy do wspólnego śpiewu młodszych kolegów z klasy 3. Na początku, Emilia przygotowała dla uczestników Akademii zadanie, które polegało na uzupełnieniu luk w tekstach znanych wszystkim kolęd. Jak się okazało, wszyscy poradzili sobie z zadaniem znakomicie. Nagrodą były pierniczki domowej roboty, wykonane przez Emilię. Podsumowaniem naszego spotkania było wspólne odśpiewanie kilku kolęd i pastorałek. My mieliśmy super zabawę, a i młodszym kolegom bardzo się podobało.

              Grudniowym zadaniem Akademii, prócz wspólnego kolędowania wszystkich uczestników, było również rozesłanie elektronicznych kartek światecznych. Naszą kartkę wysłaliśmy do innych szkoł w całej Polsce, tych biorących udział w programie. My otrzymaliśmy do tej pory trzy kartki i z niecierpliwością czekamy na kolejne. 

         

         

         


             

        Mikołajki

              Doczekaliśmy się chyba najprzyjemniejszego dnia w roku szkolnym. Zgodnie z coroczną tradycją ubraliśmy się w czerwone mikołajowe czapki i czekaliśmy na przyjazd św. Mikołaja. Każdy z nas otrzymał upominek, a cała akcja była świetnym oderwaniem od codziennej szkolnej rutyny oraz namiastką nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. 


         

        Od jutra dieta!

            30 listopada 2018 r. braliśmy udział w kolejnej nietypowej lekcji matematyki prowadzonej przez panią dietetyk z gabinetu dietetycznego Bonne Sante w Mielcu. Pani dietetyczka przeprowadziła prelekcję na temat zasad zdrowego odżywiania, omówiła zasady tworzenia jadłospisów oraz zwróciła uwagę na konieczność czytania etykiet podczas zakupów. Po wykładzie obliczaliśmy swoje BMI oraz zawartość cukru w produktach. 

          Jak widać, nawet tu jest matematyka! 


        Turysta też jest matematykiem

            Okazuje się, że turysta też musi umieć liczyć. Mogliśmy tego dowieść na ostatnich zajęciach z matematyki. Tematem lekcji była SKALA - nasze "ulubione" pojęcie matematyczne. Gdy tylko pani podała temat, wszyscy jęknęliśmy z przerażenia. Skala to nie jest to, co lubimy. 

            Naszym zadaniem było wyznaczyć długość trasy, jaką pokonamy będąc w Krakowie (już wkrótce tam jedziemy!). Plan Krakowa wyświetliliśmy na tablicy interaktywnej, a następnie za pomocą dostępnych narzędzi mierzyliśmy odpowiednie odcinki i obliczaliśmy rzeczywiste odległości. Okazało się, że chyba jednak wiemy jak to robić!

        Na kolejnej lekcji każdy z nas mógł pojechać na wycieczkę, taką "palcem po mapie". Przynieśliśmy rózne mapy, w różnych skalach i wykonywaliśmy rozmaite obliczenia - zamianę skali, wyznaczanie odległości na mapie i w terenie.  

        Po zajęciach zmieniliśmy zdanie. Nie taki diabeł straszny... :) 



        Z wizytą w sklepie

            W ramach realizacji innowacji braliśmy udział w nietypowej lekcji matematyki. Lekcja ta miała miejsce w sklepie! Na początku otrzymaliśmy karty pracy z regulaminem. Po wytłumaczeniu zasad zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Naszym zadaniem było kupić produkty wskazane na wcześniej otrzymanej karcie pracy (napój, herbata, art.chemiczny, słodycze, coś na wagę). Do dyspozycji mieliśmy 10 zł. W ostatecznej punktacji liczył się czas, ilość zakupionych produktów, a także koszt zakupów. Wykonując zadanie musieliśmy się wykazać umiejętnością szacowania wyników, dodawania i mnożenia liczb dziesiętnych, a także współpracy w grupie. 

        Dziękujemy Właścicielom sklepu i Paniom ekspedientkom za możliwość udziału w takiej lekcji .
         


        Matma inaczej

            W roku szkolnym 2018/2019 na lekcjach matematyki bierzemy udział w innowacji pt. Tajniki matematyki, czyli na tropie matematyki w życiu codziennym. Pierwsze lekcje przewidziane programiem innowacji już za nami. Naszym zadaniem było zaplanowanie przyjęcia urodzinowego. Do dyspozycji dostaliśmy aż 500 zł! Musieliśmy zaplanować, ile osób zaprosimy na przyjęcie, opracować menu i przeliczyć koszt zakupów, mając do dysozycji gazetki reklamowe z różnych sklepów. Na najbliższej lekcji matematyki dokonamy ostatecznych obliczeń i zaprezentujemy nasze prace. 


        Niepodległościowe zagadki

            W roku 1918 obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W piątek, 9 listopada, wzięliśmy udział w uroczystej akademii oraz obejrzeliśmy montaż słowno - muzyczny przygotowany przez koleżanki i kolegów z innych klas. 

        Na tym jednak nie koniec uroczystych obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości. 14 listopada 2018r., w ramach realizacji programu Akademii Wspólnych Chwil, ponownie zaprosiliśmy koleżanki i kolegów z klasy 3 na zajęcia w naszej klasie. Tematem zajęć był patriotyzm. Na początek przedstawiliśmy uczniom krótki film, który przypomniał wszystkim o polskich symbolach narodowych, o ważnych datach i osobistościach z historii Polski. Po filmie młodsi uczniowie przystąpili do "zaliczenia". Każdy uczeń musiał zakręcić kołem, by dowiedzieć się, na jakie pytanie przyjdzie mu odpowiadać. Pytania związane były oczywiście z naszą Ojczyzną. Trzecioklasiści chętnie się zgłaszali i udzielali odpowiedzi.  Po zajęciach otrzymali od nas wpis (zaliczenie z oceną) do uprzednio wręczonych indeksów.

        Kolejne zajęcia Akademii Wspólnych Chwil już za miesiąc. 


        Akademia Wspólnych Chwil

            W roku szkolnym 2018/2019, jako jedna z 16 szkół z całej Polski, bierzemy udział w ogólnopolskim programie pod nazwą Akademia Wspólnych Chwil. Program ma na celu kształtowanie umiejętności niesienia pomocy młodszym  kolegom, rozwijania empatii, podniesienia samooceny u uczniów klas starszych. U dzieci z klas młodszych program ma na celu lepszą adaptację w szkole, kształtowanie umiejętności komunikowania się ze starszymi, zwracania się o pomoc. Ponadto, celem programu jest wytworzenie dobrej relacji oraz pozytywnych emocji między młodszym i starszym uczniem, a także nabywanie ważnych kompetencji społecznych: zawierania przyjaźni, planowania, organizacji zajęć i podejmowania decyzji.

        Program Akademia Wspólnych Chwil w roku szkolnym 2018/2019 współtworzą nauczyciele ze wszystkich województw w Polsce wypracowując wspólne materiały. Koordynatorem programu jest pani Danuta Witczak nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Piaskach, a w naszej szkole nad jego realizacją czuwają panie Otylia Mazur, Maria Bielat i Marzena Żala, jako wychowawczynie klas 6 i 3. 

        Ideą programu jest, by uczniowie klas starszych przygotowali i poprowadzili w każdym miesiącu krótkie zajęcia dla uczniów klas młodszych. 

             Pierwsze zajęcia pod hasłem "Moje województwo, czyli jak czytaniem rozbudzić chęć poznawania legend" poprowadziliśmy dla kolegów z klasy 3.  Podczas spotkania opowiedzieliśmy legednę o duleckim dzwonie kościelnym. Młodsi koledzy z zaciekawieniem wysłuchali lokalnej opowiastki i chętnie rozwiązywali zadawane przez nas zagadki. 

        Dodatkową atrakcją były indeksy, które otrzymał każdy uczestnik Akademii. 

        Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania, które odbędzie się w listopadzie. 

         


        Czas refleksji nad przemijaniem...

            Ostatnie dni października to czas wspominania tych, którzy od nas odeszli, czas rozmów o przemijaniu, szacunku i pamięci. Jest to również czas porządków i przygotowywania grobów przed dniem Wszystkich Świętych.

            31 października 2018 r., wraz z wychowawczynią, udaliśmy się na miejscowy cmentarz, by uprzątnąć groby i złożyć znicze na grobach naszych bliskich. Wizyta na cmentarzu była również okazją, by złożyć znicze i pomodlić się nad mogiłami wojennymi oraz przy grobie długoletniego proboszcza naszej parafii - ks. kanonika Mieczysława Ryby.  Troska i opieka nad mogiłami wojennymi żołnierzy Armii Radzieckiej i Polaka, którzy zginęli w 1945 r. na terenie Dulczy i Polesia Żarowskiego jest już tradycją szkoły. 

           W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pomniku dedykowanym mieszkańcom naszej wsi, którzy na przestrzeni wieków poświęcali się służąc Ojczyźnie, by uczcić ich minutą ciszy.


        Ludzie listy piszą...

             24 października 2018 r. włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji wymiany pocztówek z uczniami z innych szkół. Celem akcji jest nawiązanie kontaktu z rówieśnikami z innych placówek, promowanie własnego regionu i szkoły, ale przede wszystkim propagowanie tradycyjnego przesyłania pozdrowień. Ponadto, wymiana pocztówkowa to doskonały sposób na zainteresowanie uczniów geografią Polski i kulturą innych regionów. To nie tylko wspaniała zabawa, ale i bardzo rozwijająca lekcja. 

             Na początek zaadresowaliśmy 28 kartek, do różnych szkół, również tych za granicą (USA). My, jak dotąd, otrzymaliśmy 10 pocztówek. Każdą z nich umieszczamy na dużej mapie Polski zawieszonej na szkolnej świetlicy i w ten sposób tworzymy pocztówkową mapę Polski. 

        Inicjatorką przedsięwzięcia pod hasłem "Pocztówkowa mapa Polski" jest nasza wychowawczyni- pani Otylia Mazur, a udział w akcji biorą także uczniowie z innych klas naszej szkoły.  


        Wiktor wyróżniony! :)

              18 października 2018 r. nasz kolega Wiktor brał udział w  8. edycji Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki „Barwy mojej Ojczyzny”. Reprezentował on naszą szkołę i zdobył wyróżnienie, recytując wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”. Do konkursu przygotowywała go pani Beata Wrzesień. Bardzo się cieszymy i jesteśmy dumni z sukcesu Wiktora.



        Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

             21 lutego 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji wraz z kolegami z klasy 3 i 7, a pod kierunkiem pań Beaty Wrzesień i Anny Święch, przedstawiliśmy krótki montaż słowno - muzyczny. Nasz apel miał na celu przypomnieć wszystkim jak ważny jest szacunek do języka ojczystego. Chcieliśmy zwrócić uwagę na poczucie odpowiedzialności za kształtowanie języka, którym się posługujemy i pielęgnowanie poprawnej polszczyzny. Na co dzień słyszymy tak wiele wulagaryzmów, zapożyczeń z obcych języków, skrótów językowych, które powodują, że nasza tożsamość kulturowa powoli zanika. 

         


        Słoik noworocznych postanowień i alfabet życzeń dla przyjaciela

              Nowy Rok skłania do refleksji. Wszyscy wokół analizują, robią plany i obiecują sobie, że tym razem na pewno się uda... My też podjęliśmy wyzwanie i na pierwszych w nowym roku zajęciach z wychowawcą zapełnialiśmy słoik noworocznych postanowień swoimi deklaracjami. Każdy z nas na karteczkach wpisywał swoje najważniejsze postanowienia na rok 2018 i wrzucał do słoika noworocznych postanowień. U niektórych była to dość spora lista laugh A czy dopełnimy postanowień? Przekonamy się za rok, gdy będziemy otwierać nasz słoik. 

             Pierwsze zajęcia z wychowawcą były też okazją do przekazania sobie życzeń. Nie były to jednak zwykłe życzenia - był to cały alfabet życzeń. 

           


        Jest taki dzień...

            Boże Narodzenie to czas magii, radości i miłości. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na te święta. 21 grudnia 2017 r. w atmosferę świat Bożego Narodzenia wprowadziło nas wspólne śpiewanie znanych wszystkim kolęd i pastorałek. 

           Występy rozpoczęli najmłodsi, czyli wychowankowie grup przedszkolnych, później kolejno występowali uczniowie kl.1-3. Ale i my mieliśmy swoje "5 minut". Ania Madej, Daria Barłóg, Dominika Waleń, Zosia Emeto odważnie zaprezentowały się podczas śpiewania kolęd. 

           Po wspólnym kolędowaniu udaliśmy się do swoich sal, by wziąć udział w klasowych wigiliach. Każdy aktywnie włączył sie do przygotowania uroczystego przyjęcia. Daria wraz z mamą przygotowała pyszne pierogi, Emilia zadbała o słodki piernik, Dominika przynosiła muffinki, Szymon Gawłowski wprowadził nas w klimat Świąt czytając fragment Pisma Św. mówiący o narodzeniu Pana Jezusa. Pozostali z nas byli odpowiedzialni za odpowiednie nakrycie i dekorację stołu światecznego oraz okolicznościową dekorację sali.  Taki wstęp do Świąt Bożego Narodzenia stał się już naszą klasową tradycją, był okazją do złożenia sobie życzeń, uścisków i serdeczności, których na co dzień niekiedy nam brakuje. 

          


        Mikołajki

            Cały rok pracy nad sobą, otwartość, chęć pomocy innym, przestrzeganie szkolnych i klasowych zasad, sumienne wypełnianie swoich obowiązków oraz wiele wiele wyrzeczeń... A wszystko po to, by zasłużyć na upominek od św. Mikołaja.

            6 grudnia 2017 r. zacny Gość zawitał nie tylko u młodszych kolegów, ale i u nas. W tym roku pomagały mu śnieżynki, elfy i renifery. Mikołaj miał ogrom prezentów do rozdania i musiał skorzystać z usług swoich pomocników, którzy dostarczyli prezenty, zanim on zdążył pojawić się w naszej klasie. 

        Wizyta była krótka, ale przemiła i co najważniejsze - owocna. Każdy został obdarowany, a na pamiątkę zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z Mikołajem. 


        Andrzejki

              Andrzejki to wieczór wróżb i zabaw, który przypada na noc z 29 na 30 listopada. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując dyskotekę z poczęstunkiem.  Imprezę zainicjował Samorząd Uczniowski, a o dobór odpowiedniej muzyki zadbał DJ, którego zasponsorowali rodzice z Rady Rodziców. 

             W trakcie zabaw był też czas na poczęstunek- czyli najlepszą na takie okazje pizzę, a także na oczekiwane z niecierpliwością wróżby.  Dyskoteka była dla nas okazją do świetnej zabawy i integracji z uczniami pozostałych klas. 

         


         

        KinoSzkoła

             24 listopada 2017 r. wraz z kolegami i koleżankami z innych klas pojechaliśmy do kina Cinema3D w Mielcu na film pt. "Gabriel". Nasz wyjazd wiąże się z udziałem szkoły w Interdyscyplinarnym Programie Edukacji Medialnej - KinoSzkoła, zainicjowanym przez pana Marka Midurę. Był to zarazem pierwszy z cyklu 5 wyjazdów.

              Pierwszy seans poruszał tematykę przyjaźni jako wartości, a bezpośrednio przed filmem uczestniczyliśmy we wprowadzającej w temat prelekcji. Film, który obejrzeliśmy bardzo się nam podobał. 


        Akademia z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

               10 listopada 2017 r. wraz z uczniami klasy "0" zaprezentowaliśmy się w uroczystej akademii z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości, nie tylko przypomnieliśmy historię powstawania znanych wszystkim pieśni patriotycznych, ale także odśpiewaliśmy wiele z nich. 
            Chcieliśmy w ten sposób uczcić to najważniejsze dla wszystkich Polaków święto narodowe oraz podkreślić, że powinno to być święto radosne. W tym celu przygotowaliśmy "ściągi" z tekstami śpiewanych przez nas pieśni i wręczyliśmy każdej osobie z publiczności,  zapraszając jednocześnie do wspólnego śpiewania. Dla młodszych kolegów przygotowaliśmy chorągiewki z flagą Polski, które powiewały podczas wspólnego śpiewu.
               Koledzy z klasy "0" zaprezentowali się w śpiewie i inscenizacji pieśni "Przybyli ułani pod okienko", jak również podczas recytacji patrotycznych wierszy. 

              Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwały panie: O.Mazur i M.Kocik, a w sprawach technicznych wspierał je pan M.Midura. 


        Spotkanie z ratownikiem medycznym i nauka zasad pierwszej pomocy przedmedycznej

              20 października 2017 r., na zaproszenie naszej wychowawczyni, do szkoły przyjechał pracownik Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Pan ratownik przeprowadził krótkie szkolenie na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.  Mogliśmy również obejrzeć film, który przybliżył nam jak należy zachować się w nagłych wypadkach i jak ważna jest podstawowa wiedza dotycząca zasad udzielania pierwszej pomocy. Oprócz wykładu i filmu mieliśmy też okazję spróbować swoich sił  podczas ćwiczeń praktycznych.
        Pan ratownik najpierw sam zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,  a następnie udzielał instruktażu wszystkim ochotnikom, którzy odważyli się sprawdzić swoje umiejętności pod okiem fachowca.  
           Spotkanie cieszyło sie dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów. Dzięki wskazówkom naszego gościa nauczyliśmy się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 


        Dzień pełen wrażeń

             29 września 2017 r. był dniem pełnym różnych atrakcji. Z samego rana do szkoły przyjechali policjanci, by przeprowadzić z nami pogadankę na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa.

         

            Później, odbył się apel z okazji corocznej akcji Sprzątania Świata - w tym roku nieco opóźnionej z racji niesprzyjającej pogody. Po wysłuchaniu apelu każda klasa otrzymała worki na śmieci i rękawice ochronne i mogła się udać w teren, by posprzątać okolicę.

            Zanim jednak wyruszyliśmy w drogę, przeszliśmy jeszcze egzamin z tabliczki mnożenia i wielu z nas otrzymało tytuł "Eksperta Tabliczki Mnożenia", a wraz z nim 3-krotny immunitet do wykorzystania w ciągu całego roku - cenna sprawa, zwłaszcza na matematyce.

            Nie możemy zapomnieć o tym, że dziś nasi chłopcy mieli swoje święto - obchodzliśmy Dzień Chłopaka. Każdy z nich otrzymał drobny upominek przygotowany przez dziewczęta z naszej klasy. Mamy wrażenie, że wszyscy byli zadowoleni. Z natłoku wrażeń zapomnieliśmy o pamiątkowym zdjęciu, ale zrobiliśmy za to takie:

            Oj było wesoło! A to jeszcze nie koniec wrażeń! Niektórzy z nas właśnie dzisiaj wybrali się do Tarnowa na Małopolską Noc Naukowców.  


        Energylandia 

            Ach co to był za dzień! 14.09.2017 wybraliśmy się na integracyjną wycieczkę do Parku Rozrywki w Zatorze - Energylandii. Na miejscu każdy znalazł coś dla siebie. Mieliśmy okazję do wspaniałej zabawy i ekstremalnych przeżyć.   Na pewno jeszcze długo będziemy wspominać ten wyjazd.


        Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

             Nowe otwarcie, nowe wyzwania i nowe nadzieje - 4 września 2017 r. uroczystą mszą św. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.

         

         


        Podział godzin 2017/2018


        Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

        Uczyliśmy się cały rok, odrabialiśmy lekcje
        a teraz koniec, kropka, stop! A teraz nam się nie chce!
        Przez cały roczek skoro świt wstawaliśmy tak grzecznie,
        a teraz koniec, kropka, stop! A teraz nam się nie chce! 

             Dziś, 23 czerwca 2017 r. odebraliśmy świadectwa ukończenia klasy czwartej.  Za nami 10 miesięcy ciężkiej i solidnej pracy. Był to dla nas trudny rok, musieliśmy zaadaptować się do nowych warunków. Nowe przedmioty, nowi nauczyciele... Każdy na swój sposób jakoś musiał odnaleźć się w nowej szkolnej rzeczywistości.
           Dziś możemy z dumą powiedzieć, że przetrwaliśmy. Były świadectwa z paskiem, nagrody, wyróżnienia i dyplomy. Były podziękowania, a przede wszystkim radość, że przed nami dwa miesiące wakacji. 


        Grill klasowy

                W czwartek, 22 czerwca 2017 r., spotkaliśmy się na klasowym grillu. Był to dla nas czas upragnionego relaksu i przedsmak rozpoczynających się wakacji.  Graliśmy w piłkę, skakaliśmy na trampolinie. Były wspólne śpiewy i tańce. Było wygrzewanie się na słońcu i wspólne pogaduchy. Krótko mówiąc - integracja na całego. Nie sposób nie wspomnieć o smakołykach, które przygotowała mama Seweryna. Każdy znalazł coś dla siebie.  Pogoda dopisywała, a nam aż żal było się rozstawać.  

            Takie spotkania pomagają nam lepiej się poznać i rozumieć nawzajem. Lubimy wspólnie spędzać czas. Wiemy  już, że każdy z nas jest inny, ma swoje uczucia, chwile radości i smutku. A wszyscy jesteśmy po to, aby się wspierać. Tworzymy przecież zespół wink

            Za zaproszenie i zorganizowanie wspaniałej zabawy dziękujemy naszym gospodarzom, rodzicom Seweryna - Państwu A. i Z. Mieszkalskim. To oni czuwali, by kiełbaski były "palce lizać" i by nikomu niczego nie brakowało.


        Prawo jazdy... na rower wink

             Mamy to! Teraz już leganie możemy poruszać się naszymi "ścigaczami". 14 czerwca 2017 r. w obecności policjantów zdawaliśmy egzamin na kartę rowerową. Najpierw musieliśmy się zmierzyć z częścią teoretyczną i różnymi pytaniami z zakresu przepisów ruchu drogowego. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Manewry na rowerze większości z nas nie sprawiały trudności i wszyscy staliśmy się posiadaczami karty rowerowej. Do egzaminu przygotowywaliśmy się przez cały rok pod czujnym okiem Pani Alicji Bawoł. 


        Zielona Szkoła - Warmia i Mazury

            Doczekaliśmy się! Cały rok planowania, przygotowywania, zbierania każdego grosika, by w końcu móc wybrać się na wyprawę życia. Tak, tak... życia. Jesteśmy dopiero w czwartej klasie i wyjazd na 5 dni, bez mamy i taty to dla nas nie lada wyzwanie. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny. Każdy z nas wykazał się dużą odwagą i samodzielnością, a wycieczkę będziemy długo wspominać. 

           Pierwszym sprawdzianem była bardzo wczesna pobudka, gdyż wyjazd ustalono na 5 czerwca 2017 r. na godzinę 5:00. Pierwsze zadanie wykonaliśmy jednak na „piątkę”. Nikt nie zaspał. Pomachaliśmy rodzicom i ruszyliśmy na drugi koniec Polski. Około godziny 14:00 dotarliśmy do celu, czyli do Nidzicy. Zjedliśmy obiad i udaliśmy się do nidzickiego zamku, gdzie mieliśmy zarezerwowany nocleg. Krótka chwila na rozpakowanie, odświeżenie i już czekała na nas kolejna atrakcja – wyjazd do Działdowa, oglądanie zamku i relaks w postaci gry w kręgle.  Pierwszy dzień zaliczony! Planowaliśmy trochę poszaleć w nocy, ale nie było szans. Popadaliśmy jak muchy!

               Drugi dzień zaczęliśmy od wizyty w Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Mogliśmy tam poznawać przeszłość wykorzystując nowoczesne techniki – m.in. multimedialne ekrany dotykowe, projekcje w technice 3D, oglądaliśmy także makiety zamków, animacje bitew, elementy uzbrojenia, wysłuchaliśmy również prelekcji przewodnika.

             Po wizycie w zamku zjedliśmy obiad, a po obiedzie czekała nas niespodzianka – nauka strzelania - sprawdzian numer 2. Ale i z tym zadaniem poradziliśmy sobie stosunkowo dobrze. Strzelanie odbywało się w bezpiecznych warunkach, pod opieką wykwalifikowanych żołnierzy GROM-u.

           Na tym jednak nie koniec wrażeń. Prosto z „polowej strzelnicy” ruszyliśmy na pola Grunwaldu, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz mogliśmy zakupić pierwsze pamiątki.

            Po powrocie do Nidzicy, nauczyciele zabrali nas na pizzę, a w międzyczasie zorganizowali kolejną niespodziankę – nocne zwiedzanie nidzickiego zamku. Wydawało się nam, że nie podołamy, że już nie mamy sił na kolejne zwiedzanie i zastanawialiśmy się po cichu cóż takiego interesującego może być w tym zamku… Ku naszemu zaskoczeniu był to jednak strzał w dziesiątkę!. Przewodnik okazał się fantastycznym mówcą, opowiedział nam mnóstwo ciekawych historii i skradł nasze serca. Moglibyśmy go słuchać całą noc, co jednak nie było możliwe. Musieliśmy zregenerować siły na kolejny dzień i przygotować się do wyjazdu, bo kolejną noc mieliśmy spędzić już w innym miejscu.

             Następnego dnia, tuż po śniadaniu udaliśmy się do Gietrzwałdu, miejscowości słynnej z powodu mających tu miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny. Taka nasza polska „Fatima”. Piękne i urokliwe miejsce. Wysłuchaliśmy tu historii dot. objawień Matki Bożej, kupiliśmy pamiątki oraz czerpaliśmy wodę z błogosławionego przez Maryję źródełka.

            Kolejnym punktem programu było Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku. Mieliśmy okazję obejrzeć budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe, a także rozmaite eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsiach Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy w XIX i XX wieku.

           Po powrocie do Nidzicy odbyły się warsztaty profilaktyczne – zostaliśmy podzieleni na grupy. Każda z grup miała za zadanie omówić jeden z tematów „Papierosom mówię nie”, „Alkoholowi mówię nie”, „Narkotykom mówię nie”, „Przemocy mówię nie”. Podsumowaniem naszych rozważań miały być wspólnie wykonane plakaty oraz publiczna ich prezentacja. Temu zadaniu również podołaliśmy. Okazuje się, że w krótkim czasie powstały całkiem niezłe prace. Pod wieczór ruszyliśmy w kierunku mazurskich jezior. Naszym celem była miejscowość Ruciane – Nida – tam mieliśmy spędzić dwie kolejne noce.

             Dzień czwarty rozpoczął się kolejną atrakcją – spływem kajakami po rzece Krutyni. Niektórym na samą myśl o samodzielnym płynięciu kajakiem przechodziły ciarki po plecach. Zaopatrzeni w kamizelki ratunkowe, po krótkim instruktażu jak panować nad kajakiem wypłynęliśmy na wodę. Rzeka okazała się nam przyjazna, woda sięgała może do kolan. Znów się okazało, że strach ma wielkie oczy. Poszło nam całkiem nieźle, nikt nie zaliczył kąpieli i każdy z uśmiechem na twarzy dotarł do celu. Była to niezapomniana przygoda, którą mimo początkowego strachu będziemy długo wspominać.

            Tuż po kajakach udaliśmy się w kierunku Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Większość zwierząt Parku jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem, dlatego mogliśmy swobodnie chodzić po ich wybiegach, karmić, głaskać, robić zdjęcia i podziwiać z bliska.  

           Atrakcje czwartego dnia zakończyliśmy lodami w Mikołajkach.

            Pod wieczór udaliśmy się do ośrodka noclegowego i wyprosiliśmy jeszcze wyjście na miejscowy orlik. O dziwo… energii mieliśmy bardzo dużo.

              W piątek, mieliśmy okazję płynąć statkiem po mazurskim jeziorze i podziwiać piękno miejscowej przyrody. Potem już tylko obiad i czas się żegnać z Mazurami. Z jednej strony żal nam było odjeżdżać, z drugiej już trochę tęskniliśmy za domem.

              Pobyt na Mazurach okazał się świetną przygodą. Jesteśmy wdzięczni nauczycielom, którzy podjęli się organizacji wycieczki i opieki nad nami. Dziękujemy naszym rodzicom, którzy pozwolili nam na taki wyjazd, dziękujemy sponsorom, którzy ten wyjazd dofinansowali. Będziemy również długo pamiętać o tych, którzy nas tak ciepło i serdecznie powitali tam na miejscu, którzy nam pomagali, oprowadzali i przybliżali piękno Warmii i Mazur.


        Młode ogrodniczki i ich pomocnicy

              8 maja 2017r. zadbaliśmy o dekorację parapetów w naszej sali. A dokładniej - dziewczęta zadbały, a chłopcy po nich posprzątali laugh. Czekaliśmy długo na słoneczną pogodę, ale cierpliwość się skończyła... skoro Wiosna nie chce do nas przyjść, to musimy ją do tego jakoś sprowokować... Postanowiliśmy na początek zasadzić nowe kwiaty doniczkowe w naszej sali. Nie trzeba było nas długo do tego zadania namawiać. Dziewczęta bez problemu poradziły sobie z sadzeniem, a chłopcy zadbali o to, by po pracach ogrodniczych nie było śladu. Nawet Pani uznała, że nie musi się nam wtrącać i pilnowała tylko, by nie było zbyt wielkiego zgiełku. Teraz pozostaje dbać o nasze roślinki. 

        W realizacji przedsięwzięcia pomogło oczywiście wsparcie rodziców i "dobrych duchów" ze szkoły 


        Dzień Ziemi

              24 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji wszystkie klasy miały przygotować plakat o tematyce ekologicznej. W tę akcję zaangażowaliśmy się wszyscy i stworzyliśmy plakat pod hasłem "Ochrona środowiska receptą na zdrowe życie". Ponadto, mieliśmy okazję obejrzeć pokaz w przenośnym obserwatorium astronomicznym, a Zosia, Szymon i Paweł, w roli prelegentów, wzięli udział w przedstawieniu inspirowanym mitologiczną historią o Demeter i Korze. Swoje umiejętności aktorskie prezentowali w nim głównie uczniowie klasy V oraz grupa przedszkolaków pod opieką Pań: B. Wrzesień, A.Bawoł i M.Kocik. 

            Na koniec Pani Dyrektor ogłosiła wyniki konkursów: na najładniejszą gazetkę o tematyce wielkanocnej oraz na plakat z okazji Dnia Ziemi. W konkursie na plakat walka była bardzo wyrównana, a podjęcie decyzji kto był najlepszy stanowiło nie lada problem - stąd, decyzją Jury, miejsce I ex aequo przypadło w udziale wszystkim klasom. W konkursie na gazetkę znów wiedliśmy prym (w kat. klas IV - VI).  Otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy, a nagród chyba nigdy nie zapomnimy - musimy przyznać, że Organizatorzy wykazali się świetnym poczuciem humoru. laugh

        Tak czy inaczej, cieszymy się z tych sukcesów. Jest to dla nas motywacja, by włączać się aktywnie w działania szkoły i nieustannie dbać o wystrój naszej sali.


         

        Żegnamy Zimę...

             27 marca 2017 r., korzystając ze sprzyjającej aury, wraz z wychowawczynią wybraliśmy się pożegnać zimę. Wszyscy w radosnych nastrojach i w wesołym korowodzie, niosąc wykonaną przez A.Madej marzannę,  dotarliśmy nad pobliski potok. Symbolicznie pożegnaliśmy zimę. Mamy nadzieję, że prędko zawita do nas prawdziwa i ciepła wiosna.


         

        Dzień Kobiet  

              8 marca 2017 r. mieliśmy w klasie niemałe święto. Jak wiadomo, ten dzień to święto wszystkich Pań. Nasi koledzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali słodki poczęstunek. Były też kwiaty dla pani wychowawczyni. 

        Pięknie dziękujemy za miłą niespodziankę. 


         

        Wyjazd na kręgle 

             16 stycznia 2017 r. razem z kolegami z innych klas wybraliśmy się do kręgielni w Tarnowie, gdzie mieliśmy okazję poznać tajniki gry w kręgle. Na początku niektórzy z nas nieśmiało brali kule do rąk, ale z każdym rzutem gra robiła się coraz bardziej emocjonująca. Udawało nam się zbierać kolejne punkty i nawet ciężar kul nie stanowił większego problemu. Nawet się nie zorientowaliśmy, gdy minęły dwie godziny. Zdążyliśmy zgłodnieć, więc w drodze powrotnej wstąpiliśmy do "Maca" na małą przekąskę. Wyjazd, który był inauguracją ferii w szkole, okazał się świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Zabawa była znakomita. Wyjazd zorganizowali nasi nauczyciele: p. O.Mazur i p. M.Midura. Dziękujemy!

        W kolejnych dniach mogliśmy jeszcze wziąć udział w rozgrywkach sportowych w szkole oraz pojechaliśmy na basen do Dąbrowy Tarnowskiej. 


         

        Nadchodzą Święta...

             22 grudnia 2016 r. odbyła się w naszej klasie ” wigilijka” czyli spotkanie przedświąteczne. Dominik odczytał fragment Pisma Św. mówiący o narodzeniu Pana Jezusa, następnie odmówiliśmy modlitwę i  dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia.Później zjedliśmy tradycyjne danie wigiljne - pierogi ruskie przygotowane przez mamę Darii, a także raczyliśmy się łakociami przygotowanymi przez dziewczęta z naszej klasy. Chłopcy zadbali o zastawę stołową i jego dekorację. 

        Wcześniej wzięliśmy udział w szkolnych Jasełkach, podczas których wspólnie z innymi uczniami śpiewaliśmy kolędy. 


        Zajęliśmy I miejsce w konkursie na najładniejszą dekorację bożonarodzeniową! 

               19 grudnia 2016 r. odbył się w szkole krótki apel, na którym Pani Dyrektor ogłosiła wyniki organizowanych niedawno konkursów. W konkursie na wieniec bożonarodzeniowy organizowany przez SCKiB w Radomyślu Wielkim wyróżniono nasze koleżanki: Emilię Dudek i Anię Madej. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Wyróżnienie otrzymaliśmy również jako klasa - zajęliśmy I miejsce w szkolnym konkursie na najładniej udekorowaną salę. Do zwycięstwa przyczyniliśmy się wspólnie, każdy zaagnażował się w przygotowanie świątecznej dekoracji - mieliśmy choinkę, stroik na biurku nauczycieli, były śnieżynki na oknach, światełka, które wprowadzały świąteczną atmosferę, a także dekoracja na drzwiach, która już od progu przypominała o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Nagrodą były słodkości dla wszytkich oraz dyplom, który zawiesiliśmy na klasowej gazetce. Myślimy, że zwycięstwo było w pełni zasłużone.