Absolwenci 2022/2023 p. Beata Wrzesień
Rok szkolny 2022/2023
Przygotowanie prezentacji na temat Patrona naszej szkoły -Danuty Siedzikówny, znanej większości jako Inka.17 lutego uczniowie klasy ósmej przedstawili nam sylwetkę ostatniego kandydata na patrona naszej szkoły. Dzięki nim mogliśmy poznać szczegóły z życia Danuty Siedzikówny, znanej większości jako Inka.
Wielka patriotka, sanitariuszka, bohaterka, wzór...
Spotkanie nauczycielką z RPA - Koleką Jajulą i przedstawicielami @Tutlo
Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Wycieczka do Oświęcimia
28 października 2022r. uczniowie klasy VII i VIII wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Oświęcimia, aby zwiedzić hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
Pod opieką przewodniczki rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I, do którego prowadziła brama z cynicznym napisem „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Szczególne wrażenie na zwiedzających wywarły fotografie więźniów, często małych dzieci, wystawy z ich osobistymi rzeczami, a także ściana śmierci, krematorium i komora gazowa.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą z repliką towarowego wagonu przywożącego więźniów z całej Europy, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie.
Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje zrobiły wrażenie na zwiedzających. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Ta osobliwa pamiątka jest miejscem, którą każdy Polak powinien zwiedzić, by zrozumieć ogrom tragedii, jaka rozegrała się w tym miejscu w latach 40-tych XX wieku.
Dzień Nauczyciela
Dzień jabłka
Ognisko klasowe
Narodowe czytanie
Dzień Chłopaka
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Rok szkolny 2021/2022
POLSKIE SYMBOLE NARODOWE
SEJMIK UCZNIOWSKI
Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wszyscy uczniowie naszej klasy przygotowali program artystyczny. Nie zabrakło wierszy, piosenek patriotycznych i prezentacji multimedialnych. Przedstawiliśmy także obrady sejmiku uczniowskiego, który był poświęcony polskim symbolom narodowym. W rolę marszałka wcieliła się Martyna, sekretarzem był Dominik, a Julka, Hubert Garncarz i Konradek jako posłowie zaprezentowali referaty na temat godła, barw i flagi państwowej oraz hymnu narodowego. Na koniec obrad podjęto następującą uchwałę:
„ Uczestnicy Sejmiku Uczniowskiego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Dulczy Wielkiej w imieniu całej społeczności uczniowskiej szkoły zobowiązują się czcić i szanować polskie symbole narodowe.”
W GŁOWIE SIĘ (NIE) MIEŚCI
W sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się prezentacja, w trakcie której uczniowie z naszej klasy odgrywali rolę ekspertów w swojej dziedzinie i mieli za zadanie dzielić się wiedzą na tematy związane z fenomen ludzkiego mózgu. Martynka wystąpiła w roli nauczyciela i przedstawiła informacje o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Natomiast przyszła pani dietetyk, Julka ,pokazała i omówiła te produkty, które potrzebuje mózg aby prawidłowo działał na najwyższych obrotach. Kucharz Kuba wykazał się nie lada kreatywnością, wykorzystując produkty przedstawione przez dietetyka i skomponowała dietę geniusza. W skład takiego menu wchodzi: jajko z awokado, kanapka z ciemnego pieczywa z szynką, papryką, mozzarellą, ciasteczko owsiane z bakaliami, jabłko, sałatka z łososiem, oliwą, brokułem z nasionami i oczywiście woda do picia lub herbatka zielona. Wuefista Hubert pokazał najlepsze ćwiczenie na pobudzenie mózgu, czyli jak należy żonglować. O 5 minut śmiechu zadbali uczniowie podczas prezentacji śmiesznych slajdów, aby wprowadzić do organizmu endorfiny - hormony szczęścia poprawiające pracę mózgu. Podczas tego wyjątkowego spotkania całej społeczności szkolnej zorganizowano mnóstwo aktywności, aby mózg się nie nudził, pytania nagradzano oczywiście orzechami , które wpływają na wzrost liczby szarych komórek. A wszystko to pod kierunkiem naszej pani z biologii, pasjonatki ziół i zdrowego stylu życia - Krystyny Kawy.
Tak wyglądał Dzień Bez Plecaka w naszej klasie
"Dzień Bez Plecaka" to akcja, która mocno pobudziła naszą kreatywność. Została zorganizowana w naszej klasie w pierwszy dzień wiosny.
Zabawa była prosta - trzeba było przyjść ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami, jak książki, zeszyty czy przybory, ale zamiast tradycyjnego plecaka trzeba było użyć...
No właśnie, tutaj pomysłowość była ogromna! A jak pokazali nasi uczniowie, za plecak równie dobrze może posłużyć sklepowy wózek, dziecięcy wózek, pojemnik na chleb, torba na laptop, a nawet ... poszewka na poduszkę! A jak pokazali nasi uczniowie, za plecak równie dobrze może posłużyć sklepowy wózek, pojemnik na chleb, torba na laptopa, a nawet... poszewka na poduszkę. Zabawa przy prezentacji swoich zastępczych "plecaków" była przednia!
Zabawa karnawałowo – walentynkowa
Karnawał to czas radości i rozrywki. Szkolne bale karnawałowe dają możliwość wspólnej zabawy, choć budzą różne emocje!
14 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa walentynkowa połączona z balem karnawałowym.
Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę taneczną, a jej wygląd zachęcał do wspólnej zabawy. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Nie zabrakło tańców, konkursów, zabaw przygotowanych dla nas przez DJ. W trakcie zabawy – z okazji walentynek- rozdane zostały kartki z wyrazami miłości dla swoich wybrańców.
Tradycyjnie nie obeszło się bez poczęstunku. Tym razem postawiliśmy na pizze, które zjedliśmy ze smakiem.
Wspólna zabawa przyniosła nam wiele radości, a to było głównym celem tego dnia.
ANDRZEJKOWO i MIKOŁAJKOWO
w klasie
Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od dawien dawna były kojarzone z wróżbami. Dzisiaj andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Tak też było w naszej klasie w poniedziałek 30 listopada. Na godzinie wychowawczej zorganizowaliśmy spotkanie z magią i wróżbą. Chętni mogli poznać imię ukochanej osoby czy wywróżyć sobie przyszłe losy - co ich czeka w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka? Była to lekcja klasowej integracji.
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Również w tym roku zorganizowaliśmy spotkanie w klasowym gronie. Obdarowaliśmy się prezentami, bo do końca nie wiedzieliśmy, czy Mikołaj do nas dotrze, choć byliśmy grzeczni. A tu niespodzianka! Drzwi się otworzyły i pojawił się Mikołaj, ten co zawsze, dobrze nam znany od lat. Ustawił się z nami do pamiątkowego zdjęcia i pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku, drogi Mikołaju!!!
Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!
PŁONIE OGNISKO
We wrześniową sobotę uczestniczyliśmy w ognisku klasowym, które zorganizowaliśmy u Kuby Kija na Bieliznach. Ustaliliśmy, ze będzie to święto pieczonego ziemniaka, czyli ognisko z ziemniakami w roli głównej, ale nasze menu zostało wzbogacone również o kiełbaski, słodycze, napoje, a nawet… o papryczki chilli, które rosły sobie na grządce w ogródku Kuby. Śmiałkowie , którzy spróbowali tego ostatniego specjału, mieli łzy w oczach i nie mogli złapać tchu. Takie były pyszne! Rodzicom Kuby serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania i że zgodzili się na to, byśmy spędzili atrakcyjnie na świeżym powietrzu wolny od nauki czas.
DZIEŃ CHŁOPAKA
30 września to tradycyjny Dzień Chłopaka. W tym dniu na godzinie wychowawczej zorganizowaliśmy spotkanie przy drobnym poczęstunku. Julka i Martyna- przedstawicielki płci pięknej w naszej klasie- przygotowały dla wszystkich chłopaków upominki – kubki i słodycze, a ponadto przeprowadziły quizy. Najwięcej śmiechu wzbudziły pytania adresowane do chłopaków, a dotyczące tajników dobrego makijażu i mody dziewczęcej. Kto nie znał odpowiedzi – zjadał plasterek cytryny. I to bez cukru!
WITAJ SZKOŁO
Nowy rok szkolny rozpoczął się w tym roku 1 września. O godzinie 9.00 ksiądz Leszek Grębski odprawił mszę na rozpoczęcie nauki , a później wszyscy udaliśmy się do szkoły na dalszy ciąg uroczystości. W tym roku z uwagi na bezpieczeństwo epidemiczne inauguracja przebiegła bardzo szybko. Pani dyrektor na sali gimnastycznej przekazała najważniejsze informacje, po czym udaliśmy się do sali na spotkanie z wychowawczynią. Do klasy doszedł nowy uczeń , Karol Świerczek. Klasa go od razu polubiła. I tak w miłej atmosferze rozpoczęliśmy rok szkolny 2021/2022. Co przyniesie? Zobaczymy…
Julia Łapa
Martyna Juzba
Spektakl profilaktyczny
9 stycznia 2020 roku mieliśmy okazję zobaczyć przedstawienie „ Inny chłopak”, przygotowane przez aktorów Teatru Profilaktycznego „ Alert” z Wrocławia, a wystawione w SCK w Mielcu.
Jest to opowieść, która uczy tolerancji. Przekonuje, że nie wolno nikogo oceniać po wyglądzie, jeśli nie zna się jego wewnętrznej wartości .
Kontakt z teatrem daje możliwość poznania specyfiki pracy aktora. Przekonali się o tym Hubert i Konrad, którzy mieli okazję dostać się na prawdziwą scenę i uczestniczyć w „ Randce w ciemno”. Zaprezentowali się znakomicie, nie zżarła ich trema i poczuli się prawdziwymi gwiazdorami . Może kiedyś swą przyszłość zwiążą z profesjonalną sceną? Kto wie.
Zabawa choinkowa
Jak karnawał, to karnawał! Wypada być na balu albo przynajmniej na szkolnej dyskotece. Tak też się stało 7 stycznia 2020 roku, kiedy to na parkiecie sali gimnastycznej pojawili się ( w komplecie !) uczniowie naszej klasy. Do tańca i zabawy zachęcał wszystkich DJ, który specjalnie dla nas miksował różne muzyczne kawałki.
I choć zaczęło się tradycyjnie od podpierania ścian, to z czasem zabawa się rozkręciła i żal było kończyć to karnawałowe szaleństwo.
Szkolna wigilia
Tegoroczna wigilia klasowa miała miejsce się w szkolnej stołówce, gdzie wspólnie z uczniami innych klas oraz nauczycielami zjedliśmy wigilijne potrawy i połamaliśmy się opłatkiem. Aby wprowadzić nas w świąteczny nastrój Wiktor Skrzyniarz z klasy VII wyrecytował fragment prozy Charlesa Dickensa o magii świąt Bożego Narodzenia z „ Opowieści wigilijnej”, a Angelika Sabaj z klasy VIII zagrała jazzowo na saksofonie kolędę. Uczestniczyliśmy później w szkolnym przedstawieniu przygotowanym przez przedszkolaków. Niech się spełnią wszystkie świąteczne życzenia!
Spotkanie z Mikołajem
6 grudnia tradycyjnie do naszej szkoły zawitał święty Mikołaj. I chociaż my już w te opowieści nie wierzymy ( wiadomo, piąta klasa!), to chętnie obdarowaliśmy się upominkami i zrobiliśmy sobie pamiątkową „ fotkę” z tym dziwnie nam znajomym świętym.
Żywa lekcja historii
29 listopada uczestniczyliśmy w „żywej lekcji historii” przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną z Osady Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy. Przenieśliśmy się w czasie do wczesnego średniowiecza. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia Słowian. Goście opowiedzieli o życiu codziennym, rzemiośle i zwyczajach rycerskich. Nie obyło się również bez pokazu walki mieczem na żywo, a po nim możliwe było wypróbowanie własnych sił i zmierzenie się z wojami w boju.
Mieliśmy niepowtarzalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych oraz mogliśmy wszystkiego dotknąć i o wszystko zapytać. Przekonaliśmy się , że historia to wspaniała kraina, którą warto poznać.
Udział w uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada
Upamiętniając 101 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie naszej klasy wraz z klasą szóstą i drugą włączyli się w przygotowanie uroczystej akademii z tej okazji. Wystąpiliśmy w podniosłej i wzruszającej uroczystości, w której nie zabrakło wiersza, piosenki i tańca. Szczególną uwagę obserwujących nasz występ zwróciła pantomima do podkładu „ Carmina Burana” Carla Orffa, w której w symboliczny sposób pokazaliśmy dramatyczne momenty upadku Rzeczypospolitej i niewoli zakończonej po 123 latach. Na koniec uczniowie klasy drugiej pięknym tańcem zaakcentowali radość i szczęście z życia w wolnym kraju.
Wycieczka do Parku Edukacji Globalnej " Wioski świata" w Krakowie
23 września 2019 r. wyruszyliśmy wraz z uczniami klas VI i VIII i ich wychowawcami w „podróż po różnych kontynentach”. Zobaczyliśmy sześć osad z rożnych części świata: tradycyjną ghańska wioskę, peruwiańską górską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Ponadto uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych " Dzień z życia w Afryce", podczas których dowiedzieliśmy się, skąd się bierze czekolada, z czego robi się zabawki i jak wyglądają lekcje w Ghanie, w szkole pod drzewem.
„ Wolność to szansa, by spełnić najpiękniejsze sny, marzenia…”
Narodowe Czytanie
W naszej szkole pani Beata Wrzesień wybrała "Katarynkę" Bolesława Prusa. Wybrane fragmenty czytali uczniowie, przedstawiciel Rady Rodziców, pani Policjant oraz nauczyciele i pani dyrektor.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
ROK SZKOLNY 2019/2020
Z wizytą w szkole w Janowcu
Z wizytą w szkole w Janowcu
Do szkoły w Janowcu wyruszyliśmy rowerami. Celem naszej wyprawy były towarzyskie rozgrywki klas czwartych w piłkę nożną. Wyjazd zorganizowała nasza pani od wuefu, a do opieki nad nami poprosiła dodatkowo naszą wychowawczynię. W dużym upale rozegraliśmy zwycięski mecz (7:5) z drużyną z Janowca i obdarowani przez panią Dyrektor gumami do żucia wróciliśmy do szkoły przez las. Nie zabrakło dodatkowych atrakcji w postaci spadających łańcuchów z rowerów i ataku komarów, które zostawiły swój ślad na naszych delikatnych ciałach.
Piastowskim szlakiem, czyli wizyta w Gnieźnie , Poznaniu i Biskupinie
Nasza trzydniowa wycieczka miała miejsce w dniach 22 -24 maja 2019 r. Odwiedziliśmy miejsca, które związane są z początkiem polskiej państwowości - a więc Pola Lednickie, Gniezno, Biskupin i Poznań. Nie zabrakło również czasu na dobrą zabawę i rożne aktywności na placu zabaw oraz warsztaty z garncarstwa. Odwiedziliśmy też naszego rodaka, księdza Maksia na jego parafii, gdzie zostaliśmy ugoszczeni pizzą. Podobał się nam Poznań -z jego atrakcjami takimi jak koziołki na wieży ratusza oraz rogale świętomarcińskie. Byliśmy też ZOO. Wspaniałym doznaniem była wizyta w Biskupinie, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć osadę z okresu kultury łużyckiej sprzed 2700 lat oraz piastowską wioskę z jej rzemieślnikami. Jednak najbardziej podobał nam się pobyt w "hotelu", gdzie spędziliśmy dwie noce z dala od rodziców, ale pod czujnym okiem naszych nauczycieli.
Przy wigilijnym stole
Któż z nas nie lubi magii świąt Bożego Narodzenia? Biały obrus, sianko, opłatek i choinka. Wigilijne potrawy - barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, makowce i inne łakocie.Właśnie te smakołyki królowały na naszym klasowym stole, a zadbały o to nasze mamy, którym serdecznie dziękujemy. Nie zabrakło też wigilijnych wróżb i życzeń oraz wspólnego kolędowania.
Klasowe spotkanie ze św. Mikołajem
Jak co roku odwiedził nas w klasie długo oczekiwany przez nas gość - dziwnie nam znajomy. Był to oczywiście święty Mikołaj, który hojnie nas obdarował. Każdy z nas dostał to, o czym marzył. Nawet nasza pani otrzymała od Mikołaja upominek i dobre słowo. Marzenia czasem się spełniają
W Parku Rozrywki " Energylandia" w Zatorze
13 września 2018r. odbyliśmy całodniową wycieczkę do popularnej "Energylandii" w Zatorze. Najbardziej podobało nam się w strefie ekstremalnej, a to za sprawą karkołomnych kolejek typu "Mayan" czy " Hyperion". Wróciliśmy do domu pełni emocji. Na pewno jeszcze tu kiedyś przyjedziemy.